Udrożnienie Strugi Ostrowskiej i kanalizacja osiedla za 4,5 mln

2
4,5 miliona złotych przy wykorzystaniu 3 milionów środków unijnych pochłonie uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Ostrowie Wielkopolskim. Przedstawiciele samorządu i spółki WODKAN podpisali umowy z wykonawcami na realizację dwóch projektów – odprowadzenie wód opadowych do tzw. Strugi Ostrowskiej oraz budowę kanalizacji na terenie jednego z nowych osiedli.

Tak zwana Struga Ostrowska dziś w wielu miejscach jest zarośnięta i nie odbiera nadmiaru wód opadowych. Jej uporządkowanie to spora inwestycja, ale spółka WODKAN podejmuje się tego zadania, bo pozyskano spore środki zewnętrzne na ten cel. Odbudowa, regulacja i umocnienie koryta Strugi Ostrowskiej wraz z zabudową separatorów będzie kosztować prawie 2 miliony złotych.

Problem Strugi Ostrowskiej to też wąskie koryto i obrastanie jej przez drzewa, przez co nie spełnia ona już swojej retencyjnej roli dla miasta. Retencja w Ostrowie to od lat poważny problem. Ostatnim krokiem, jaki wykonał samorząd w celu jej poprawienia była budowa zbiornika przy ulicy Kamiennej.

Retencja to jedno, ale inne działania WODKAN-u zaplanowane na najbliższe miesiące to budowa kanalizacji sanitarnej w osiedlu przy parku 600-lecia. Na ulicach m.in. Radosnej, Miłej czy Pogodnej pobudowana zostanie instalacja dla ponad 70 gospodarstw domowych. – Musimy kanalizację poprowadzić poprzez tłocznię ścieków, czyli tłocznię zrobimy w najniżej położonym miejscu, gdzie ścieki będą spływać. Później będą tłoczone do następnej tzw. studni rozprężnej i grawitacyjnie do oczyszczalni przy ulicy Gdańskiej – wyjaśnia dyrektor techniczny WODKAN s.a. Zdzisław Marek. Warto dodać, że tylko od stycznia do dziś spółka wybudowała ponad 2,5 km sieci wodociągowej na terenie miasta i prawie 5 km sieci kanalizacji sanitarnej.

Koszt obu wymienionych zadań to dla WODKAN-u 4,5 miliona złotych, ale 3 miliony to środki unijne pozyskane z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Obie inwestycje wykonają firmy lokalne z Ostrowa Wielkopolskiego. Umowy zostały już podpisane, a termin realizacji obu inwestycji minie pod koniec lipca 2020 roku.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick