Uczniowie spotkali się z sędziami. Poseł zawiadomił kuratorium?

42
We wtorek, 27 września doszło w pleszewskich szkołach średnich do nieplanowanych kontroli kuratorskich. Wszystko za sprawą spotkań młodzieży z wykluczonymi z orzekania sędziami: Tuleyą, Juszczyszynem i Żurkiem. Nieoficjalnie mówi się, że zgłoszenia miał dokonać jeden z parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości z naszego okręgu.

W poniedziałek do Pleszewa przyjechali odsunięci od orzekania sędziowie: Igor Tuleya, Waldemar Żurek i Paweł Juszczyszyn. Spotkali się z mieszkańcami miasta, wśród których znalazła się również młodzież z trzech lokalnych szkół (I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Technicznych i Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego). Rozmowę poprzedziła projekcja filmu „Sędziowie pod presją”.

– Zależało mi na tym, żeby młodzież poznała możliwości osobistej weryfikacji oraz wyrobiła sobie ocenę i opinię na temat, na który właśnie rozmawialiśmy na tym spotkaniu – podkreśla Monika Matyjaszczyk w rozmowie z Telewizją Proart. Współorganizatorka spotkania z sędziami zaznacza, że panel obejmował podstawę programową przedmiotów: Wiedza o Społeczeństwie i Historia. – Rozmawialiśmy o ewolucji Konstytucji w Polsce, o ustroju, o trójpodziale władzy, prawach człowieka i wolności słowa – dodaje.

Zaznacza jednocześnie, że w przeszłości uczniowie obejrzeli m.in. film „Smoleńsk”, w którym przedstawiono wydarzenia dotyczące katastrofy samolotu Tu-154M, którym 10 kwietnia 2010 roku podróżowali na obchody zbrodni katyńskiej najwyżsi rangą przedstawiciele polskich instytucji z Parą Prezydencką na czele. Zginęli wszyscy znajdujący się na pokładzie. – Też wówczas młodzież wyrobiła sobie opinię i zdanie na ten temat – podkreśla Monika Matyjaszczyk, która jest również matką dzieci uczęszczających do szkół średnich.

Spotkanie przeszłoby pewnie bez większego echa, gdyby nie zgłoszenie do Kuratorium Oświaty. Miał to zrobić jeden z posłów z regionu. – Jestem wdzięczna panu posłowi, bo jego działania spowodowały bezpośredni warsztat dla młodzieży, która mogła skonfrontować oraz porównać to, co słyszeli i o czym rozmawiali z nami do południa, z tym, co po południu jest relacjonowane w telewizji i prasie – tłumaczy.

Najpierw sędziowie spotkali się z młodzieżą, a następnie z pozostałymi mieszkańcami Pleszewa i okolic. W tym drugim wydarzeniu wzięła udział m.in. Irena Kuczyńska, wieloletnia dziennikarka i blogerka opisująca codzienne życie lokalnej społeczności w powiecie pleszewskim na stronie irenakuczynska.pl. – Tłumaczenie, że władza ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza powinny być rozdzielone, jest tak ważne, że jeżeli młodzież miała szansę usłyszeć to od sędziów z Warszawy, Krakowa, Olsztyna, to ja się tylko cieszęargumentuje w rozmowie z Telewizją Proart,

Zdaniem publicystki pleszewska młodzież jest inteligentna i sama wyrobi sobie zdanie bez ingerencji kogokolwiek z dorosłych. – Zwłaszcza po tym, kiedy dowiedzieli się, że spotkanie, w którym uczestniczyli, znalazło się na celowniku Kuratorium Oświaty, które przyjechało kontrolować, czy dzieci zostały wysłane na spotkanie zgodnie z przepisami, czyli czy rodzice wyrazili zgodę na udział w spotkaniach, czy jest to zgodne z podstawą programową, no i czy jest to zgodne ze statutem. Z tego co wiem, wszystko to jest zgodne – dodaje.

Publicystka wyraża uznanie dla dyrektorek pleszewskich szkół za ich otwartość. – To, że mieszkamy na peryferiach, nie oznacza, że możemy być odcięci od wszystkiego i skazani na telewizję – zaznacza Irena Kuczyńska.

Protokół pokontrolny Kuratorium Oświaty ma ujrzeć światło dzienne 5 października. Tymczasem pleszewski sędzia Krzysztof Urbaniak, który zainicjował projekcję oraz spotkania mieszkańców z sędziami, zapowiedział, że będą organizowane kolejne tego typu inicjatywy skierowane do młodzieży.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

42 KOMENTARZE

  • I kto to mówi donosiciel, członek partii niemieckiej, zaborca, nowoczesna targowica, gdzie będziesz jak Niemiec będzie dzieci germanizoeal ?

  • Sędziowie 'po tatusiu a nawet po dziadziusiu’,a oorganizujacy mamusia z synusiem – tez mają sędziow POLITYKÓW w rodzinie? Protestuje przeciw takim spotkaniom/agitacji młodzieży !

  • To prawda! To są patosędziowie, którzy nie rozumieją sensu zawodu sędziego, a umieją tylko dbać o własne prywatne interesiki. Skandal, że takie indywidua są zapraszane gdziekolwiek i jeszcze demoralizują młodzież!

 1. Kuczyńska to już lepiej na emeryturę…
  Najgorzej to jak się we wszystko miesza politykę…akurat tuleya to odpowiednia osoba do rozmow z młodzieżą haha żałosne

  • Chyba ktoś opuścił wiele lekcji historii , a obaj panowie sędziowie są w takim wieku ,że o czasach „sowieckich” uczyli się z podręczników w szkole. Nazwiska tak jak imiona pisze się dużą literą

  • Na emeryturę, to czas NAJWYŻSZY WYSŁAĆ posła Kaczyńskiego i WSZYSTKICH, którzy skończyli 65 lat.

 2. Brednie które ten film zawiera i oglądanie tego to nic innego, jak robienie wody z mózgu uczniom. Wystarczy odsłuchać zwiastun tego filmu. To kreowanie kontr rzeczywistości, nieprawdy itd.

 3. Patosędziowie mają naprawdę aż tyle czasu, by szwendać się po Polsce i demoralizować młodzież? Do roboty, bo ludzie w prostych sprawach czekają latami na wyroki!

  • Indoktrynacja dzieci i młodzieży przez kler dzieje się codziennie od wielu lat. To wam nie przeszkadza, pisiory, co?

  • Nie chcesz, by inni nie przesiąkali propagandą pisowską, to pilnuj też, byś ty sam nie przesiąkł lewacką. O innych się nie martw.

 4. Który to poseł (lub posłanka), proszę podać nazwisko! zniżył się do ingerowania w wewnętrzne decyzje podejmowane przez dyrekcję i nauczycieli szkół??! Mamy chyba wolność przekonań politycznych (a młodzież już je ma, oni nie są głupi!), wolność słowa i wolność osobistą! Czy JUŻ nie mamy??!

 5. Nie ważne czy ktoś jest sędzią po tatusiu czy mamusi. Ważne jakie umiejętności i wartości prezentuje. Natomiast jakie wartości prezentują tzw. ELITY PIS. Wyborcy i zwolennicy PIS co musi się jeszcze wydarzyć, żebyście zauważyli, że robią z Was idiotów przy okazji nabijając sobie kieszenie Naszą kasą i mówiąc, że wszystko jest winą Tuska.

 6. Polskę stać na płacenie gigantycznych kar…licznik bije w euro a co tam… nasza”praworządność” ważniejsza… niech bije … jprzepychanki i walka o stołki ciągle trwa… jak długo te PiSiory będą się panoszyć…co jeden to mądrzejszy… a my szaraczki… no coż… suchy chleb, kufajka i walonki na zimę, żyć nie umierać… taki dobrobyt mamy.

 7. Za czasów PRL wysyłano esbeków lub sekretarzy na takie kontrolę dziś kuratorów pranie muzgów trwa okarze się że binladen był cudownym człowiekiem szkoda że tam jeszcze ksiądz nie kontrolował . Decyzja kontroli 5 listopada przyjdzie z góry od ministra oświaty oj będą kary.

 8. Gdyby ci panowie zajmowali się tylko i wyłącznie sądzeniem bez względu na własne zapartrywania i emocje to by nie było sprawy.
  Kto sieje wiatr ten zbiera burze.

 9. Totalna opozycja z całą trójką wymienionych sędziów wchodzi z butami do rodzinPolskich przez młodzież. Wstyd i żenada. Tych sądziów odesłać w niebyt. Co oni reprezentują? Butę i arogancję.

  • Zniknięcie łapek w górę i w dół jest spowodowane problemami technicznymi. Ta funkcjonalność wkrótce wróci. Przepraszamy za utrudnienia. Wiemy, że była to popularna funkcja. Nie zamierzamy się jej pozbywać na stałe.

 10. Aby było wiarygodne takie spotkanie młodzież powinna mieć możliwość spotkać się z innymi sędziami np. Z dawnego KRS i wsłuchać drugiej strony o potrzebie lub nie reformy sądownictwa.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick