„Ubrane” pomniki dotarły do Kalisza. Czy akcja KOD-u będzie kontynuowana?

9
Fot.facebook.com/KODkaliszzaprasza/
Zaczęło się od warszawskiej syrenki, smoka wawelskiego, czy pomnika Mikołaja Kopernika. Ubrany został też pomnik Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie. Teraz do akcji dołączył Poznań, Zielona Góra i...Kalisz. W tym ostatnim mieście ubrane zostały między innymi Maria Konopnicka, czy Adam Asnyk. Mowa o zorganizowanej akcji Komitetu Obrony Demokracji, którego członkowie ubierają charakterystyczne dla danego miejsca pomniki w koszulki z napisem "Konstytucja". Głoszą w ten sposób swój sprzeciw wobec sytuacji politycznej w kraju i namawiają do wspólnego przeciwstawienia się władzy.

Pomniki częściowo zasłonięte transparentami z napisem „Konstytucja” to częsty widok w ostatnich dniach w wielu miastach Polski. Również w Kaliszu, gdzie takie „koszulki” zostały nałożone na pomniki Adama Asnyka, Marii Konopnickiej, Stefana Szolca-Rogozińskiego, a także mitologicznego Ikara.

Happening Komitetu Obrony Demokracji rozpoczął się kilka dni temu w Szczecinie, kiedy to na pomnik Lecha Kaczyńskiego została nałożona koszulka z napisem „Konstytucja”. Poźniej taką formę wyrażania swoich poglądów przejęli działacze KOD-u z innych miast.

– Do naszej inicjatywy przyłączyły się także inne organizacje obywatelskie, które miło przyjęły ten pomysł. Była to akcja bardzo spontaniczna. Chcieliśmy zwrócić uwagę obywateli na łamanie przez dzisiejszą władzę najważniejszego zbioru praw i przepisów, jakim jest Konstytucja – mówi Jolanta Wesołowska, wiceprzewodnicząca Zarządu Grupy Lokalnej KOD w Poznaniu. – W słowie „Konstytucja” kryją się jeszcze trzy inne: „on”, „ty” i „ja”, a więc ten najważniejszy akt prawny tyczy się nas wszystkich. Poprzez takie działania chcemy zwiększyć świadomość obywatelską Polaków – zaznacza.

>> Obserwuj nasz profil na Twitterze <<

Pomysł zaczepiania transparentów na pomniki został uznany za niezgodny z prawem, o czym mozna przeczytać w Kodeksie Karnym. Art. 261 mówi, że: „Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”. Działacze Komitetu Obrony Demokracji uważają, że ich akcja w żaden sposób nie demoluje ani nie znieważa pomników. Są jednak świadomi, że niektórzy z nich mogą zostać ukarani grzywną, bo takie przypadki miały już miejsce.

Jak nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, akcja wkrótce powinna się zakończyć. Na razie nie wiadomo, czy przedstawiciele KOD-u zdecydują się na kolejne spontaniczne happeningi, jak ta związana z „ubieraniem” pomników.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

9 KOMENTARZE

  1. Niech KOD-owcy najpierw przeczytają konstytucje , nauczą się jej, a następnie protestują. mam wrażenie, że nie wiedzą nic poza faktem że Polska ma Konstytucję.

  2. Uważam, że Ci wszyscy ludzie tzw. „Obrońcy Konstytucji” powinni się wziąć do uczciwej pracy i tym samym lepiej przyczynią się do budowania dobrobytu Polski. Tym czasem sterczą pod sądami i bzdury wygadują o łamaniu Konstytucji.

  3. KOD krzyczy o poszanowaniu konstytucji, a widać po zachowaniu tych ludzi, że nie mają poszanowania dla prawa i zwykłych ustaw. Skoro to, co robią czyli ubierają pomniki w koszulki z napisem konstytucja jest niezgodne z prawem.

  4. Przydałoby sie sprawdzić po IP skąd te komentarze pisowskich szuj. Zawsze cwaniackie, zawsze prymitywne. Ciekawe czy nie idą wszystkie z biura jakiegoś kandydata na prezydenta z tej złodziejskiej partyjki. Powiem wam tyle ze na chamów jak wy skończył się okres ochronny. Człowiek traktował was jak ułomnych umysłowo ale z szacunkiem dopóki nie weszliście nam do salonu w walonkach, zeszczaliście się i jeszcze śmiejecie że nic wam nie możemy zrobić

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick