Posiadanie samochodu to wygoda obarczona pewnymi obowiązkami. Musisz dbać o jego stan, a także wykupić komunikacyjne ubezpieczenie OC. Dlaczego to konieczność i co obejmuje taka ochrona? Jakie konsekwencje grożą właścicielom pojazdów, którzy zignorują ten obowiązek?
Polisa OC jest jedynym ubezpieczeniem, które musi mieć każdy właściciel pojazdu (poza niewielkimi wyjątkami). Ten obowiązek wynika z przepisów. Dzięki OC, jeśli spowodujesz szkodę swoim pojazdem, rekompensatę przeznaczoną dla poszkodowanego pokryje ubezpieczyciel. Obejmuje to zarówno szkody majątkowe (np. uszkodzenie auta), jak i osobowe (odniesienie obrażeń, konieczność leczenia i rehabilitacji). Zakres ochrony oraz minimalne sumy gwarancyjne są narzucone odgórnie, towarzystwa nie mogą ich kształtować dowolnie.
Oznaczają one górną granicę finansowej odpowiedzialności ubezpieczyciela. Od 6 listopada 2024 roku musi to być co najmniej 6,45 mln euro w przypadku szkód osobowych i 1,3 mln euro przy majątkowych. Co istotne, są to maksymalne kwoty, które obowiązują dla jednego zdarzenia – jeśli poszkodowanych będzie więcej, pozostają takie same dla wszystkich uczestników wypadku czy kolizji.
Ubezpieczenie OC chroni cię przed ponoszeniem wysokich kosztów odszkodowań. Z tego względu nie traktuj tej polisy jako zbędnego obowiązku – to ubezpieczenie, które zabezpiecza twoje finanse. Jest ważnym produktem nie tylko dla ciebie, jako właściciela pojazdu, ale również innych uczestników ruchu drogowego, którzy mają pewność, że otrzymają odszkodowanie od twojego ubezpieczyciela.
Zakres tej polisy jest bardzo szeroki i regulowany przepisami. Towarzystwo może wypłacić odszkodowanie poszkodowanym, jeśli:
Ubezpieczyciel może pokryć z OC sprawcy m.in.:
To nie wszystkie świadczenia, które może uzyskać poszkodowany.
W Polsce instytucją, która kontroluje korzystanie przez posiadaczy pojazdów z polisy OC, jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z bardzo wysokimi karami, których wartość zależy od rodzaju pojazdu, najniższego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku, a także czasu przerwy w ochronie. Jeśli masz samochód osobowy bez OC, to w 2025 roku zapłacisz:
Jak widzisz, opłaty są wysokie. Jednak kara za brak polisy nie musi być najdotkliwszą konsekwencją niedopełnienia obowiązku. Jeśli spowodują szkodę, to odszkodowanie wypłaci UFG, ale docelowo pokryje je sprawca. Rekordzista musi oddać Funduszowi blisko 5 mln zł, tymczasem koszt polisy OC wynosi 600-700 zł rocznie.
Źródła:
https://www.ufg.pl/infoportal/faces/oracle/webcenter/portalapp/pagehierarchy/Page220.jspx?_afrLoop=2138146793427473&infid=440&_afrWindowMode=0&_adf.ctrl-state=wkubgdvp1_46
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz