Tylko co piąte zwolnienie lekarskie jest elektroniczne. Dlaczego?

3
Wracamy do tematu elektronicznych zwolnień lekarskich. Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje do środowiska lekarzy i przedsiębiorców, aby nie byli na bakier z nowymi technologiami. ZUS przeprowadził już cykl szkoleń dla lekarzy, pomaga zakładać Platformy Usług Elektronicznych właścicielom firm, ale – jak mówią urzędnicy – nic więcej nie mogą zrobić, niż po prostu zachęcać do wystawiania e-zwolnień.

Od pierwszego dnia 2016 roku lekarze mieli szanse odstawić papierowe bloczki do lamusa i wygodnie, przy użyciu komputerów wystawiać zwolnienia lekarskie. To metoda bardzo intuicyjna i eliminująca wiele błędów. – Lekarz po wpisaniu numeru PESEL widzi wszystkie dane pacjenta, jego historię choroby, wszystkie kody chorobowe i wiele, wiele więcej. Ma też wgląd do informacji o rehabilitacji czy system podpowiada aby na nią skierować – wymienia tylko część zalet e-zwolnień Jerzy Rachuta – lekarz orzecznik ostrowskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

I tak wymieniać można jeszcze długo. Niestety, przez dwa lata zaledwie garstka lekarzy przekonała się do e-zwolnień, choć przeszkolona została większość z nich. W całym kraju tylko 32% zwolnień lekarskich wystawiono w formie elektronicznej, odkąd jest taka możliwość. To niewiele, zważywszy na to jak intuicyjna i prosta i jest ta czynność. – Młodzi lekarze faktycznie nie mają problemów. Starsze pokolenie do tematu podchodzi spokojnie, widać to było na szkoleniach. Muszą się z technologią oswoić, pewnie nie wystawiają e-zwolnień lekarskich od razu wszystkim pacjentom – mówi Jerzy Rachuta.

Korzyści z e-zwolnień płyną z wielu stron, to też udogodnienie dla przedsiębiorcy, który w kilka minut otrzymuje informację o tym, że jego pracownik ma zwolnienie lekarskie. Musi jednak mieć dostęp do Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Zdecydowało się na to około 25% przedsiębiorców podlegających pod ostrowski oddział ZUS, którzy musieli założyć PUE (to przedsiębiorcy zatrudniający powyżej 5 osób – przyp.red.). Konto na PUE może mieć jednak każdy przedsiębiorca i zupełnie nic go to nie kosztuje. Właściciel firmy może przyjść do placówki ZUS i poprosić o pomoc w założeniu konta.

Dodać warto też, że wspomniane zwolnienia elektroniczne lekarze obowiązkowo będą musieli wystawiać od 1 grudnia 2018 roku.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. Jak to dlaczego? Polska to nie tylko Warszawa, Poznań , Łódź itd….. Trzeba pamiętać , że wiele małych ośrodków , wsi , nie ma dostępu do internetu ( ściana wschodnia ), po drugie wyposażenie w sprzęt komputerowy, po trzecie wiek lekarzy, po czwarte ..,.niby dlaczego ma na tym zależeć lekarzom ???
    Uważam , że jeżeli ZUS chce aby wypisywano dokumenty elektronicznie niech zadba o sieć i wyposażenie!!

  2. Jak słyszę że lekarze nie mają kompów czy netu pusty śmiech mnie ogarnia. Jest to obowiązek ustawowy i koniec kropka. Ja też nie chciałbym płacić podatków i co z tego?

    • Jaka ustawa zobowiązuje lekarza rodzinnego na jakiejś wiosce do posiadania w gabinecie komputera ze stałym łączem internetowym ??

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick