DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Tylko 3% Polaków ma możliwość schronienia w chwili zagrożenia. Zmieni to "ustawa schronowa"? [WIDEO]

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie tzw. ustawa schronowa, której celem jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców. Nowe przepisy nakładają obowiązki zarówno na samorządy, ale też na deweloperów czy właścicieli budynków. 

Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej zwana też ustawą schronową wprowadza m.in. program ewidencjonowania, budowania i utrzymywania obiektów zbiorowej ochrony wykorzystywanej na potrzeby ludności cywilnej. Wdraża odpowiednie zabezpieczenia w przypadku wystąpienia stanów klęski żywiołowej, działań terrorystycznych lub działań wojennych.

Z badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, wynika, że na ten moment, w Polsce możliwość schronienia jedynie ok. 3% obywateli. – Chcemy, aby w dużych miejscowościach 50% mieszkańców miało możliwość schronienia w obiektach schronień, a w mniejszych miejscowościach 30%. W związku z tym, będziemy robić kolejną inwentaryzację i w już w tym roku przeznaczamy pieniądze na modernizację tych obiektów, które mogą pełnić funkcję schronień. Podejrzewam, że od przyszłego roku rozpoczniemy w Polsce, na szeroką skalę, budowę nowych schronów – tłumaczy Wiesław Szczepański, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jak zapowiada minister Szczepański, na program związany z ochroną ludności Ministrostwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ma w tym roku zabezpieczone ponad 5 mld zł.

Tzw. ustawa schronowa przewiduje następujące kategorie obiektów zbiorowej ochrony:

  • schrony, czyli budynki albo ich część o konstrukcji zamkniętej i hermetycznej,
  • miejsca ukrycia, czyli obiekty budowlane lub ich część o konstrukcji niehermetycznej,
  • miejsca doraźnego schronienia, czyli obiekty budowlane przystosowane do tymczasowego ukrycia ludzi.

Reformę systemu obrony ludności cywilnej, w tym tworzenie nowego systemu ochrony ludności miała już powstać w latach 90-tych. Jednak ustawa nakładająca obowiązki w tym zakresie m.in. na samorządy została uchwalona dopiero pod koniec 2024 roku.

Przygotowanie miejsc do schronienia to jedno, ale warto tez znać podstawowe zasady ewakuacji, by w chwili zagrożenia wiedzieć, jak postępować. O tym mówi dr Paweł Kamiński z Uniwersytetu Kaliskiego w materiale wideo, który do obejrzenia poniżej.

Wspomniana ustawa nakłada też na deweloperów obowiązek dostosowania nowych budynków do pełnienia funkcji miejsc ukrycia na wypadek wystąpienia sytuacji zagrożenia.

Napisz do autora

Komentarze (2)
  • J
    jako

    piątek, 23 maja, 2025

    polowa polakow ma znależć schronienie druga polowa niech zginie

    Odpowiedz
  • OF
    Obserwator faktów

    sobota, 24 maja, 2025

    3lata po wybuchu wojny oni ustawę Wprowadzą… A schrony jak na razie tylko wyburzają jak na wrocławskiej. W Niemczech Francji i Belgii Holandii schrony budowane na potęgę. plany ewakuacji ludności cywilnej są wprowadzane… Obowiązek w każdym gospodarstwie domowym mieć zapasy żywności na 72 godziny… A w Polsce plany ustawy… Super…

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz