Trwa remont XIX-wiecznego budynku. Sprawdź, co się w nim znajdzie

0
Dawna siedziba władz powiatu koźmińskiego i internatu dla uczniów tamtejszego ogólniaka od kilkunastu lat jest własnością miasta i gminy Koźmin Wielkopolski. Właśnie trwa remont XIX–wiecznej willi przy ulicy Boreckiej. Finalnie siedzibę będzie mieć tam rada miejska, przeniesiony zostanie też urząd stanu cywilnego. Znajdzie się tam również sala ślubów z prawdziwego zdarzenia.

Remontowany budynek został wybudowany w latach 1892-1893 na potrzeby siedziby władz powiatowych. Od 1887 roku istniał bowiem powiat koźmiński. Potrzebny był zatem budynek, który pomieściłby urzędników. – Mieściły się tam najważniejsze urzędy powiatowe. W 1900 roku budynek rozbudowano od strony północnej. W kolejnych latach mieściło się w nim m.in. mieszkanie starosty. Sytuacja pozostawała niezmienna do roku 1932, czyli do likwidacji powiatu koźmińskiegomówi dr Michał Pietrowski, kustosz Muzeum Ziemi Koźmińskiej.

Kilkanaście lat temu budowla przy ulicy Boreckiej została wystawiona na sprzedaż i wtedy władze Koźmina Wielkopolskiego zostały jego właścicielem. Głównym celem zakupu XIX-wiecznej willi było pozostawienie jej w rękach samorządu i niedopuszczenie do przejęcia przez prywatnego inwestora. – Budynek, po remoncie, będzie służył pracownikom Urzędu Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski. Na parterze ewidencja ludności i urząd stanu cywilnego oraz sala ślubów z prawdziwego zdarzenia. Z kolei na piętrze siedziba rady miejskiej informuje Maciej Bratborski, burmistrz Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski.

Obecne urząd stanu cywilnego to dwa małe pomieszczenia w budynku koźmińskiego magistratu. Śluby do tej pory odbywały się w zaaranżowanej do tego celu sali sesyjnej. W ostatnim czasie rośnie zainteresowanie zawieraniem małżeństw cywilnych. Tylko w tym roku pracownicy USC w Koźminie udzielili ich 19. – Zmieniające się przepisy, powodują, że spraw załatwianych w naszym referacie jest coraz więcej. W związku z tym wskazane byłoby nowe zatrudnienie. Niestety, obecne warunki lokalowe na to nie pozwalajątłumaczy Anna Leśniak, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Koźminie Wielkopolskim.

Modernizacja budynku to koszt około 3,5 mln zł. W zakres prac wchodzi m.in. remont dachu i elewacji oraz wymiana podłóg i zmiana układu ścian wewnątrz. Prace mają zakończyć się do końca roku.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick