Trafił do Auschwitz. Napisał wspomnienia wierszem

0
Dr Leon Idaszewski to znana postać dla jarocińskiego środowiska okresu międzywojennego. Dzisiaj wiele osób o nim nie pamięta, więc lekarz postanowił przypomnieć o sobie. A właściwie nie on, tylko jego wnuk, który porozumiał się z Muzeum Regionalnym w Jarocinie w sprawie wydania książki zawierającej wspomnienia i historię życia. Może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że zostały napisane wierszem.

Okres międzywojenny, czas okupacji, wywózka do Auschwitz, wspomnienie dawnego Jarocina. Oto tematy, które poruszył w swoich wspomnieniach dr Leon Idaszewski, znany jarociński lekarz okresu międzywojennego. Leczył m.in. członków rodziny Radolińskich – dawnych właścicieli Jarocina, ale był też stałym bywalcem wielu okolicznych dworów i pałaców. Choć dzisiaj wielu o nim nie pamięta, wkrótce będzie można sobie przypomnieć bogatą i często tragiczną historię jego życia.

>> Obserwuj nas również na Instagramie! <<

Dr Leon Idaszewski podczas okupacji hitlerowskiej trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie zaczął pisać wspomnienia. Aby zapamiętać obszerne fragmenty, układał je w rymowane wersy. Jedną z drukowanych wersji jego wspomnień posiada w swoich zbiorach Muzeum Regionalne w Jarocinie. Jego pracownicy właśnie przygotowują je do druku. Trwa uzupełnianie informacji, weryfikowanie nazwisk oraz inne prace, mające doprowadzić do opublikowania maszynopisu. Jej premierę zaplanowano na 23 września.

Historię dr. Idaszewskiego można było poznać także, oglądając Telewizję Proart. Na jej antenie kilkukrotnie był emitowany reportaż pt. „Podróż do miejsc nakazanych” opowiadający o osobach wysiedlonych z terenów Jarocina i okolic w rejony Opoczna, gdzie część życia spędził także jarociński lekarz.

W zbiorach muzeum znajduje się wiele zdjęć i dokumentów opisujących życie Leona Idaszewskiego, a także pasiak (na zdjęciu), który nosił na sobie podczas pobytu w obozie koncentracyjnym. Robi on wrażenie. Tym bardziej, że podczas pobytu w Jarocinie doktor nie należał do osób szczupłych. Rozmiar „pasiaka” jest jednak o kilka numerów mniejszy.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick