Toruńskie pierniki w… Ostrzeszowie

0
"Świat toruńskiego piernika" - na taką wystawę zaprasza Muzeum Regionalne w Ostrzeszowie. Można na niej nie tylko obejrzeć eksponaty związane z historią tego słynnego wypieku, ale też wziąć udział w warsztatach formowania pierników dekoracyjnych.

W ostrzeszowskim ratuszu stanął m.in. piec do wypieku pierników zrekonstruowany na podstawie XVI-wiecznej ryciny, średniowieczna koga, czyli żaglowiec handlowy, na którym przypływały korzenne przyprawy, dawny kram z glinianymi dzbanami, naczyniami cynowymi i kuflami cechowymi, są też moździeże, XIX-wieczne formy do pierników i cukierków oraz piernikowe opakowania. Ekspozycję uzupełniają aromatyczne przyprawy, archiwalne zdjęcia i plakaty, manekiny piekarza, kramarki, kupca i sklepikarki oraz plansze informacyjne. Wystawa jest tym bardziej ciekawa, że raz w tygodniu w jej scenerii odbywają się warsztaty własnoręcznego formowania pierników dekoracyjnych.

„Świat toruńskiego piernika” można oglądać w ostrzeszowskim Muzeum Regionalnym aż do końca października. Warsztaty będą prowadzone także po wakacjach.

redaktor wlkp24.info
agnieszka.kurzawa@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick