„To zespół z krwi”. Grupa z Przygodzic ma 35 lat

0
Zaczynała zaledwie garstka kilku osób, które odważyły się przywdziać ludowe stroje i zatańczyć na dożynkach. Potem przyszła kolejna okazja, znów potrzebny był zespół. Znaleźli się następni ochotnicy... I tak każdego roku do Zespołu Pieśni i Tańca dołączali kolejni młodzi mieszkańcy Przygodzic i innych wsi z gminy. Dzisiaj w Przygodzicach świętowano 35 lat istnienia grupy, która podtrzymuje ludowe tradycje i krzewi kulturę.

Przed ponad trzy dekady w Zespole Pieśni i Tańca łącznie tańczyło 360 osób. W szczytowej formie zespół był w latach 80-tych, kiedy to grupa liczyła nawet 120 osób! Ale nadal nie brakuje chętnych do tańczenia w zespole, który nie dość że jest wizytówką gminy, regionu czy nawet Wielkopolski, ale i całego kraju. – Jesteśmy zespołem z krwi. Siłą naszej grupy jest to, że tańczyli dziadkowie, rodzice, a teraz już dzieci czy ich wnuki. To zespół pokoleń. W całym kraju zatańczyliśmy ponad tysiąc razy, a gościło nas i 16 krajów europejskich – podsumował dziś Zygmunt Paszkowski, założyciel i kierownik ZPiT „Przygodzice”.

Dzisiaj grupa to ponad 60 osób w wieku od 5 do 20 lat. Młodzi ludzie nie kryją zafascynowania folklorem i kulturą ludową, które według nich absolutnie nie są już powodem do wstydu czy wyśmiewania przez innych, ale są wręcz bardzo modne i nawet dla młodych ludzi nieco „egzotyczne”. Moi znajomi bardzo się interesują tym co tańczę, jak to wygląda, pokazuje im zdjęcia z wyjazdów czy nagrania z prób – powiedziała nam dzisiaj jedna z tancerek. – Ja jestem dumny i czuję satysfakcję z tańczenia, bo wiem że mam inne hobby niż wszyscy – przyznał jej partner. To wiele wyjaśnia i mówi samo za siebie.

Jubileusz 35-lecia istnienia zespołu dzisiaj obchodzono bardzo hucznie. Najpierw blisko dwugodzinny repertuar taneczny zespołu, akompaniament kapeli, później gros życzeń, niekończące się podziękowania dla wielu byłych i obecnych członków. Podziękowano także wszystkim, którzy pomagają grupie na codzień – od osób współorganizujących różne wydarzenia, przez pomagających w zapewnianiu transportu czy fundatorów strojów. Były i życzenia od zaprzyjaźnionych grup tanecznych i instytucji kultury.

Relacja z jubileuszu Zespołu Pieśni i Tańca „Przygodzice” także w poniedziałkowych „Wydarzeniach” Telewizji Proart o 17:20, 20:00 i 22:30.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick