To już dziś. Noc Bibliotek w Ostrzeszowie

0
Czy noc to dobra pora na spędzenie czasu w bibliotece? Okazuje się, że tak. W książnicach w całej Polsce od 2015 roku, zawsze ma początku października organizowane są Noce Bibliotek. Nie inaczej jest też w Ostrzeszowie. Tamtejsza biblioteka zaprasza małych i dużych czytelników do spotkania nie tylko z książką, ale i z podróżnikiem Bolesławem Grabowskim. Na dzieci czekać będzie zaś dodatkowa multimedialna atrakcja.

Noc Bibliotek w całej Polsce odbywa się zwykle w pierwszą sobotę października. Ostrzeszowska książnica na nocną przygodę z książkami i nie tylko zaprasza już w piątek 30 września. W tym roku wszystko odbywa się pod hasłem „To musi się powieść”. –  Akcja została zapoczątkowana w 2015 roku przez centrum Edukacji Obywatelskiej  co roku jest organizowana pod patronatem Biblioteki Narodowej – mówi Dorota Owczarczak, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Stanisława Rowińskiego w Ostrzeszowie.

Wieczorny czas spędzony w bibliotece ma być ciekawy i kojarzyć się z przeżyciem przygody. Rzadko się zdarza, że tę instytucje można odwiedzić w innej porze niż dzień. – W tym roku zaprosiliśmy podróżnika Bolesława Grabowskiego. Zabierze nas w podróż do Peru i Boliwii. Oprócz tego będzie można skosztować lokalnych produktów, które przygotują pracownice książnicy – dodaje Paulina Drożak z ostrzeszowskiej biblioteki. Panie bibliotekarki poprzez smakołyki zatroszczą się o ciała odwiedzających tego dnia ich miejsce pracy. Nie zapomniały tez o najmłodszych czytelnikach i przygotowały dla nich multimedialna atrakcję – projekcję filmu „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica”.

W ostrzeszowskiej bibliotece trwa właśnie Tydzień Książek Zakazanych. To święto, które wywodzi się z Stanów Zjednoczonych. Tam w latach 80. bibliotekarze amerykańscy zbuntowali się. Uważali, że zbyt wiele książek jest wydalanych z książnic i księgarń ze względu na pewne treści religijne czy obyczajowe. – Wyciągamy z naszego zbioru książki, które znajdują się w spisie książek zakazanych. W naszej bibliotece myślę, że zgromadzimy około stu egzemplarzy takich pozycji, wśród których są m.in. „Biblia”, „Czerwony Kapturek” czy „Harry Potter” – informuje pracownica Biblioteki w Ostrzeszowie Katarzyna Drożak.

Ten tydzień obfituje więc w ostrzeszowskiej książnicy w ciekawe wydarzenia. Na Noc Bibliotek można przyjść w piątek od godziny 17.00.

redaktor wlkp24.info
katarzyna.paus@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick