Tłumy na odpuście św. Rocha. Zobacz, jakie zwierzęta poświęcono w tym roku [ZDJĘCIA]

18
Konie, świnie, psy, koty, kozy, ptactwo oraz wiele innych zwierząt przemaszerowało przed sanktuarium diecezjalnym św. Rocha w Mikstacie, gdzie ks. bp Radosław Orchowicz poświęcił wszystkich uczestników odpustu św. Rocha. To tradycja sięgająca XVII wieku. Na wlkp24.info można znaleźć galerię zdjęć z tego wydarzenia. W Telewizji Proart pokażemy relację z uroczystości.

Kilkusetletnia tradycja sięgająca XVII wieku ciągle żywa i pielęgnowana. Odpust św. Rocha, w jego ramach święcenie zwierząt cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców całego kraju, bo do Mikstatu co roku przyjeżdżają wierni z najdalszych zakątków Polski. Podobnie było tym razem.

Koty, psy, świnki morskie, chomiki, konie, świnie, kozy. To tylko niektóre z gatunków zwierząt poświęconych przez biskupa przed diecezjalnym sanktuarium św. Rocha. Nie ma w tym przypadku, bowiem św. Roch jest patronem m.in. chorych, chłopów i opiekunem zwierząt domowych, a także – od niedawna – patronem lekarzy weterynarii.

Tegorocznego święcenia dokonał ks. bp Radosław Orchowicz biskup pomocniczy Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Poniżej możecie obejrzeć galerię zdjęć z uroczystości. Zapraszamy też na relację z tego wydarzenia, która będzie miała premierę we wtorek, 16 sierpnia o 12:20. Powtórki o 18:05 i 21:40, a także w środę o 10:05 i 13:30.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

18 KOMENTARZE

  • widziano tam czerwoną klime w odwiedzinach męża pracownika um i g. Był tez intelektualista wciekły z gorzyc a łączy ich nazwany kiedys tam zerem?

 1. Jak ten kraj ma wstać z kolan, jak ludzie wierzą, że oblanie zwierząt wodą coś w ich życiu zmieni? Dramat po prostu.

 2. Święty Roch jest patronem Montpellier, Parmy, Wenecji, Sokołowa Podlaskiego, Zatora, Kazimierzy Wielkiej, aptekarzy, lekarzy, ogrodników, rolników i szpitali oraz brukarzy i więźniów.

 3. Radny ujawnił blokowanie przez Panią klimek. A kto ujawni blokowanie pt nie wolno głosować na in. portalach? Jeśli Osoba publiczna boi się prawdy niech abdykuje,

 4. A przecież Polacy swego czasu to naród który szanował wszystkie stworzenia Boże i ludzii i zwierzęta. Skąd tyle zlosliwosci jadu komu przeszkadza tą uroczystość . Brak szacunku do Bożego stworzenia to brak szacunku dla samego siebie.

  • Zwierzęta są zwierzętami w schroniskach i bezdomne też nie tylko te domowe i te ktòre zarabiają na utrzymanie właściciela i nie zawsze traktowane jak się należy po ciężkiej charòwce .tu się pojawiają przede wszystkim właściciele a przejść się po gospodarstwach to ręce opadają,😶

  • teraz tez tak samo w taki sam sposób pewnie skoczy do Monachium na ME by przytulic sie do sukcesu.

 5. A kto zadba o zwierzęta ? W tym upale krowy, kozy na jakimś festynie ? Psy w kagańcach itd…
  Co za ciemnogród. Po jaką cholerę swięcona woda zwierzętom?
  Może wreszcie ktoś normalny skończy te żenująca tradycje !!!

  • Żenująca to jest ta wypowiedz! Właściciele zwierząt chcieli i przyszli i co Ci człowieku do tego?! W Twoim ciemnogrodzie pewnie nie wiecie że można zabrać wodę ze sobą i dać zwierzętą podczas spaceru!

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick