DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Telewizja Proart nagrodzona Laurem Kultury 2020!

To była gala całkowicie różniąca się od poprzednich, ale jedno pozostało niezmienne – po raz kolejny uhonorowano mieszkańców powiatu ostrowskiego i osoby pochodzące z tego terenu, które zaangażowały się na rzecz rozwoju kultury w swojej małej społeczności.

Miło nam poinformować, że jednym z laureatów Laurów Kultury 2020 została Telewizja Proart, która obchodzi w 2020 roku 25-lecie istnienia. Nagrodę przyznano – jak zostało to ujęte w uzasadnieniu – „za stworzenie lokalnej – w najlepszym tego słowa znaczeniu – marki medialnej, za rzetelność informacyjną i różnorodność tematyczną przyczyniającą się do budowania wspólnoty”.

Wśród nagrodzonych znaleźli się również zasłużeni przedstawiciele ostrowskiego świata muzyki, malarstwa, kultury ludowej, krzewiciele pamięci historycznej oraz propagatorzy interdyscyplinarnej działalności artystycznej.

Laury Kultury 2020

Laur Kultury 2020 dla Gminy i Miasta Odolanów za staranność zarówno pod względem architektonicznym, jak i przestrzennym przy renowacji kościoła ewangelickiego w Odolanowie i stworzenie dzięki temu wysoce atrakcyjnej przestrzeni do działalności kulturalnej, edukacyjnej i społecznej o znaczeniu regionalnym.

Jan Prokop (wiceburmistrz Odolanowa): Ten obiekt służy szeroko rozumianej kulturze, bo odbywają się w nim koncerty jazzowe, muzyki klasycznej, plenery, wystawy regionalne i nie tylko. A do tego jest to sala konferencyjna. To bardzo ważny element naszego miasta i kultury, znajdujący się w najlepiej odrestaurowanej części Placu Kościuszki.

Laur Kultury 2020 dla Danuty Jonak za umiejętność odnajdywania okruchów ludzkich losów i dokumentowania na ich podstawie dziejów najnowszych Lewkowa oraz okolicznych miejscowości.

Danuta Jonak: To dla mnie duże wyróżnienie. Ale to też zasługa osób, które patrzą, nad czym pracuję. Zaczęłam myśleć nad tym wszystkim i doszłam do wniosku, że ludzie czasem narzekają na samotność, że im doskwiera. I sytuacja ta świadczy, że nie znaleźli przestrzeni, którą mogliby wypełnić pustkę. Ja ją wypełniam swoimi pracami i nie mam czasu na myślenie o samotności. Życzę każdemu, żeby odnalazł się w kręgu swoich zainteresowań i odnalazł czas, żeby poświęcić się drugiemu człowiekowi lub danej sprawie.

Laur Kultury 2020 dla Jakuba Godziszewskiego za konsekwencję w wypracowaniu rozpoznawalnego warsztatu malarskiego, który jest wyrazem artystycznej osobowości autora i za odnoszone sukcesy.

Jakub Godziszewski: Z jednej strony to przeogromne wyróżnieni utwierdza mnie w słuszności kierunku, którą wybrałem i podążam, a więc sztukę i pedagogikę. Podsumowuję to, co udało mi się osiągnąć, a z drugiej strony nagroda motywuje do dalszych działań i dodaje skrzydeł.

Laur Kultury 2020 dla Edmunda Dębickiego – za kilkadziesiąt lat muzycznej pasji, za działalność na rzecz organizacji kulturalno-społecznych na terenie gminy Nowe Skalmierzyce oraz za propagowanie muzyki.

Edmund Dębicki: Nie potrafię wyrazić emocji. Jest miło, jeżeli po tylu latach pracy ktoś to potrafi docenić i dostrzec, że bezinteresownie człowiek poświęca tyle czasu i wiedzy. Jest miło, że ktoś to widzi.

Laur Kultury 2020 dla Wiktorii Prajzner za profesjonalizm i konsekwencję w rozwijaniu talentu wokalnego.

Wiktoria Prajzner: Nie spodziewałam, że zostanie przyznana mi ta nagroda. To dla mnie wielka niespodzianka. Każda taka nagroda jest czymś niezwykłym i docenieniem pracy artystycznej. Jest to motywacja do dalszej pracy i chciałabym dalej coś w tym kierunku robić. Mam nadzieję, że jeszcze państwa zaskoczę. Ale zobaczymy, co będzie w przyszłości. Co jest mi pisane.

Laur Kultury 2020 dla Marcina Biegańskiego za interdyscyplinarną działalność artystyczną, za znajdowanie i nadawanie w swoich działaniach szczególnego miejsca małej ojczyźnie.

Marcin Biegański: Sztuka i twórczość bez udziału publiczności i sympatyków jest połowiczna, dlatego zachęcam, aby wspierać regionalnych twórców, ponieważ mamy ich sporo. Mam też apel do włodarzy naszego miasta. Zachęcam do tego, aby nie rezygnować do inwestowania w promocję sztuki wśród mieszkańców naszego regionu. Jestem przekonany, że każda złotówka wydana na ten cel przyniesie wielokrotnie większy plon.

Laur Kultury 2020 dla Karola Marszała za kilkadziesiąt lat interdyscyplinarnej i wyjątkowo aktywnej działalności na rzecz małej ojczyzny, za udowodnienie, że nawet w w małej miejscowości mogą być realizowane projekty wielkie, wartościowe i wyrosłe z historii i tradycji przodków.

Karol Marszał: Jest to z jednej strony docenienie mojej pracy na rzecz lokalnej społeczności, ale uznaję ją też za docenienie tego, co moje stowarzyszenie robi od 15 lat, bo właśnie taką rocznicę w tym roku świętujemy.

Laur Kultury 2020 dla Janusza Lipińskiego za kilkadziesiąt lat pracy na rzecz ostrowskiej chóralistyki. Za podtrzymywanie i kontynuację chóralnej marki miasta i powiatu. Za odnoszone sukcesy.

Janusz Lipiński: Informacja, że otrzymałem to wyróżnienie, była dla mnie bardzo radosną wiadomością dlatego, że się jej nie spodziewałem, a tym bardziej w okolicznościach, w których przyszło nam wszystkim żyć. A artystom w szczególności, ponieważ nie mamy możliwości się zaprezentować. W tym kontekście laur ma podwójną wartość i powoduje wielką radość i satysfakcję. Świadczy też o tym, że mimo naszej artystycznej nieobecności, jesteśmy w dalszym ciągu w pamięci słuchaczy i osób, które mogą nas w ten sposób honorować.

Laur Kultury 2020 dla Jarosława Bothura za niekwestionowane sukcesy artystyczne i udowodnienie, że wielka pasja i talent dobrze spożytkowane mogą prowadzić na szczyty sławy.

Jarosław Bothur: Czuję się niezwykle doceniony i bardzo wyróżniony. To wspaniała nagroda i bardzo się z niej cieszę zwłaszcza, że otrzymałem ją w tym roku, bo mija właśnie 10-lecie mojej profesjonalnej pracy artystycznej. Drugi aspekt jest taki, że 20 lat temu właśnie w Ostrowie Wielkopolskim pierwszy raz przyszedłem na cykl koncertów Jazz w Muzeum organizowanych przez pana Jerzego Wojciechowskiego. I wtedy zapaliła się ta pochodnia mojej największej pasji. Te koncerty mnie wychowały i dzięki tej miłości jestem tu, gdzie jestem.

Laur Kultury 2020 dla Telewizji Proart w roku 25-lecia działalności za stworzenie lokalnej – w najlepszym tego słowa znaczeniu – marki medialnej, za rzetelność informacyjną, różnorodność tematyczną przyczyniającą się do budowania wspólnoty.

Anna Okrój (dyrektor generalna Telewizji Proart): Ta nagroda to dla nas ogromne wyróżnienie i nie ukrywam, że również zaskoczenie. Jest mi tym bardziej miło, że rok 2020 jest rokiem jubileuszu. Telewizja Proart działa w Ostrowie Wielkopolskim od 25 lat. Od początku swojego istnienia bardzo duży nacisk kładliśmy na to, by promować kulturę na naszej antenie. W Telewizji Proart pracują ludzie, dla których ta dziedzina życia jest niezmiernie ważna i swoją pasją starają się zarazić również mieszkańców Południowej Wielkopolski. Szczególnie dzisiaj, kiedy jesteśmy pozamykani w domach, kina, teatry, sale koncertowe również są zamknięte, myślę, że ta nasza misja jest jeszcze bardziej istotna. Dziękuję za tę nagrodę i proszę – bądźcie Państwo z nami.

Laury Kultury za Całokształt Działalności

Laur Kultury za Całokształt Działalności dla Jerzego „Gąsiora” Gąsiorka za kilkadziesiąt lat twórczej aktywności, za konsekwencję, która zaowocowała nie tylko oryginalnym stylem przekazu, ale także za umiejętność wywoływania u odbiorcy emocji.

Jerzy „Gąsior” Gąsiorek: Jest to ogromne zaskoczenie po pierwsze dlatego, że lubuski wojewoda chyba nawet nie wie, kim ja jestem, a tu nagle otrzymuję laur z innego województwa. Nie ukrywam, że jestem zaskoczony, a nawet uradowany.

Laur Kultury za Całokształt Działalności dla Zbigniewa Piekarskiego za kilkadziesiąt lat twórczego zaangażowania na rzecz kultury muzycznej powiatu ostrowskiego i regionu. Za ponad 20 lat dyrygowania Orkiestrą Młodzieżową Zespołu Szkół Technicznych. Za stworzenie muzycznej marki, która przyniosła tak wiele sukcesów i stała się kuźnią do powstania chociażby takich zespołów, jak Big Band Powiatu Ostrowskiego.

Zbigniew Piekarski: Powiem nieskromnie, że jestem przyzwyczajony. Z orkiestrą pięć razy wygraliśmy Grand Prix Polski, więc tych nagród trochę miałem. Ale ta nagroda w mojej sytuacji i w moim wieku podsumowuje działalność, którą prowadziliśmy w szkole dla miasta i dla Polski przez te 36 lat. To była najważniejsza rzecz, która przydarzyła mi się w życiu. TO było doładowaniem takich wartości, że trzeba jeszcze coś zrobić. W czasach szaro-burych jedyną ucieczką od marazmu było zajęcie się muzyką, młodzieżą i wspaniałymi ludźmi, z których jestem dzisiaj tak dumny, że w ogóle nie ma o czym mówić.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • M
    Miro

    sobota, 5 grudnia, 2020

    Gratulacje !!

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz