DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Tego dnia autobusem pojedziesz za darmo. O ile już nie jeździsz za darmo

W piątek Europejski Dzień Bez Samochodu. Będzie można korzystać z komunikacji miejskiej za darmo.

Trwa Europejski Tydzień Mobilności (16-22 września), który ma zachęcać samorządowców i organizacje pozarządowe do tworzenia transportu zbiorowego przyjaznego mieszkańcom, a także promowania zrównoważonych środków transportu (transport rowerowy, zbiorowy, pieszy, multimodalny – przewóz osób przy użyciu dwóch lub więcej rodzajów transportu).

Punktem kulminacyjnym tego dorocznego wydarzenia jest Dzień Bez Samochodu, którzy tym razem przypadnie w piątek, 22 września. Władze Ostrowa Wielkopolskiego podjęły decyzję, że również tym razem będzie można podróżować autobusami Miejskiego Zakładu Komunikacji za darmo.

To forma promocji zbiorowej komunikacji, która ma przekonać nieprzekonanych (a tych jest większość wśród mieszkańców miasta) do korzystania z tej formy mobilności. Na razie wśród grup, które najczęściej jeżdżą autobusami są uczniowie oraz emeryci.

Zainteresowani powinni wiedzieć, że w Europejskim Dniu Bez Samochodu nie będą potrzebowali żadnego dokumentu potwierdzającego tożsamość, aby skorzystać z darmowej komunikacji. Darmowy transport będzie możliwy zarówno na terenie Ostrowa, jak i sąsiednich miejscowości.


CZYTAJ: Dlaczego MZK nie chce „dołożyć” autobusów? Odpowiada prezes spółki


Akcja w regionie nie będzie zakrojona na szeroką skalę, bo w ostatnich miesiącach dwa miasta wprowadziły na stałe darmową komunikację autobusową. Mowa o Kaliszu i Jarocinie.

Od stycznia 2023 zameldowani w Kaliszu i płacący tam podatki posiadacze Kaliskiej Karty Mieszkańca podróżują za darmo. Tym samym rozszerzono tę ulgę, bo do tej pory było to przywilejem uczniów czy osób w wieku 65+.

Jarocin poszedł podobną drogą. Zdecydował pokryć dodatkowe koszty transportu publicznego kwotą rzędu 100 tys. zł i tym samym zlikwidować obowiązek kupowania biletów na przejazdy autobusowe na terenie miasta. Poza jego granicami nadal obowiązują bilety.

Nie są to jednak rozwiązania, które masowo skłoniły mieszkańców czy to Kalisza, czy Jarocina do porzucenia samochodów na rzecz autobusów komunikacji miejskiej.

O to czy w Ostrowie Wielkopolskim – wzorem tych dwóch miast – zostanie wprowadzona darmowa komunikacja zapytaliśmy kilka miesięcy temu przedstawicieli MZK

0 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz