DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Technologie, które zmienią świat, powstają w Wielkopolsce

Dawne lotnisko w Kąkolewie stało się centrum dowodzenia Politechniki Poznańskiej. Studenci zyskali tu miejsce, które pozwala na szereg badań, mogących w przyszłości zmienić nasz świat. Dbają o to m.in. koła naukowe, które będą wykorzystywać technologię dostępną na kampusie. To najnowszy sprzęt przeznaczony dla potrzeb transportu lotniczego, eksploatacji użytkowej (pilotaż), logistyki (transport) oraz monitorowania w zakresie zasobów naturalnych, ochrony środowiska, zdarzeń i katastrof naturalnych. Wzmocnione będą też działania nadzoru, dotyczące m.in. ruchu komunikacyjnego, katastrof, inspekcji i kontroli. Ponadto, nowa infrastruktura będzie pomocna przy neutralizacji zdarzeń i katastrof.

Na kampusie są realizowane różne zadania w zakresie Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych (ICT), Bezzałogowych Statków Powietrznych (BSP) i Załogowych Statków Powietrznych (ZSP). Dodatkowo studenci w program swoich studiów mają wpisany kurs pilota samolotu. Wszystko to sprawia, że lotnisko tętni życiem. W przyszłości powstanie tu ośrodek szkoleniowo-dydaktyczny, gdzie piloci będą mogli mieszkać na stałe i nie dojeżdżać codziennie z Poznania.

Z kolei firma HiProMine stosuje technologię, która zmienia nasze codzienne życie. Świat zmaga się z problemem braku białka – w szczególności tego zwierzęcego, potrzebnego chociażby do hodowli, zarówno tych domowych, jak i na większą skalę. Dlatego w HiProMine w paszach, karmach czy nawet nawozach wykorzystuje … owady.

To one są bioreaktorem, który napędza całą technologię. Owady spożywają resztki rolno-spożywcze, czyli różnego rodzaju obierki czy pozostałości pokarmów. Ich odchody są świetnym nawozem dla roślin. Same owady z kolei stanowią znakomite źródło białka, które może być fantastycznym uzupełnieniem diety naszych domowych zwierzaków.

Więcej na temat innowacyjnych technologii, które mogą być wdrażane dzięki wsparciu unijnemu z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w najnowszym odcinku magazynu „Zmieniamy Wielkopolskę” (odc. 94).

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz