DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Techno-Granty rozdane! Wygrali autorzy satelity. Sprawdź, do czego można jej użyć

Najlepsze tudzież najbardziej wartościowe i zaawansowane prace wybrali spośród zgłoszeń do VI edycji Techno-Grantów eksperci: przedsiębiorcy i ludzie z otoczenia biznesu, którzy zapoznali się z projektami i postawili na te, które – ich zdaniem – zasługują na zdobycie dofinansowania. – Młodzież mamy niezwykle zdolną, kreatywną i twórczą. Techno-Granty traktujemy jako dobrą inwestycję w młodych ludzi. To są przez was uczciwie zarobione pieniądze i myślę, że dobrze je w siebie zainwestujecie. Gratuluję także opiekunom – powiedział Paweł Rajski, starosta ostrowski.

Jeden z członków panelu ekspertów Andrzej Jaroń powiedział podczas rozdania nagród i ogłoszenia zwycięskich projektów, że jest zaskoczony inwencją, pomysłowością oraz ambicją uczniów. – Często krytycznie mówi się o młodzieży. To nie jest prawda! Oni zaskakują pomysłami i zaangażowaniem. Trudno jest wybrać, który projekt jest lepszy, bo są z różnych dziedzin i o różnym stopniu zaawansowania. Od sięgających kosmosu, dosłownie, po pomoce naukowe przygotowywane dla kolegów – wyjaśnił. W gronie oceniających znaleźli się razem z nim Rafał Tyszko, Andrzej Tanaś i Ryszard Masłowski.

W tym roku najwyżej oceniono następujące projekty:

 • czworonożny robot kroczący,
 • amatorski satelita typu CubeSat,
 • eKelner – samoobsługa zamówienia online w restauracjach.

Projekty były rozpatrywane w trzech kategoriach: Techno-innovator, Techno-kreator i Techno-idea.

Kategoria: Techno-innovator

I wyróżnienie: „Zdrowa żywność przez cały rok? TAK – kapsuła hydrobioniczna – Salwinia

Autorzy: Karolina Błaszczyk (III LO), Karol Wieczorek (ZST), Jan Szydłowski (I LO)
Opiekunowie: Tomasz Szydłowski, Marcin Grzybek (obaj z III LO).
Nagroda: 1 000 zł.

Opis projektu: Projekt polegał na przeprowadzeniu badań optymalizacji wzrostu roślin i stworzenie kapsuły bionicznej do domowej (pokojowej) uprawy zdrowych nowalijek przez cały rok. Stworzona kapsuła bioniczna „Salwinia” optymalizuje proces wzrostu poprzez zastosowanie automatyki i sterowania mikroprocesorowego.

II wyróżnienie: SpotBot – Robot inspekcyjny

Autor: Bartłomiej Owczarz (ZST)
Opiekun: Paweł Sobczak
Nagroda: 1 000 zł

Opis projektu: SpotBot to robot inspekcyjny przystosowany do zadań specjalnych i nie zawsze osiągalnych dla człowieka. Jego kompaktowa budowa oraz wysokie osiągi mają sprawić, że poradzi on sobie z wieloma zadaniami. Główną cechą wyróżniającą ten typ robota jest stosunek jego zaawansowania do ceny produkcji, gdyż praktycznie wszystkie komponenty są dostępne w Internecie.

Tytuł wiceTechno-innovator: Stanowisko do nauki programowania sterownika PLC z panelem HMI oraz falownikiem

Autorzy: Mikołaj Koło, Mikołaj Kłakulak, Filip Szafraniak (ZST)
Opiekun: Paweł Sobczak
Nagroda: 2 500 zł

Opis projektu: Celem projektu było wykonanie stanowiska do nauki programowania sterownika PLC z panelem HMI oraz falownikiem do asynchronicznego silnika trójfazowego, sterującego ruchem taśmy sortownika. Praca to kompletne stanowisko do programowania PLC w szkołach, na którym uczniowie będą mogli wykorzystać w praktyce zdobytą wiedzę teoretyczną. Dzięki napisanej aplikacji desktopowej uczeń będzie wykonywał przygotowane oraz zaprogramowane przez nas zadania i ćwiczenia, które przygotują go do przyszłej pracy z prawdziwymi maszynami w przemyśle. Odbyte ćwiczenia pozwolą uczniom na pisanie i wykonywanie coraz bardziej skomplikowanych programów.

I miejsce (tytuł Techno-Innovatora): projekt eKelner – samoobsługa i zamówienia online w restauracjach

Autorzy i uczestnicy: Dawid Kaniewski, Michał Grzempowski, Kacper Pijacki (ZST)
Opiekunka: Anna Opłocka
Nagroda: 4 500 zł

Opis projektu: Projekt e-Kelner jest nowoczesnym systemem składania zamówień w barach, restauracjach, kinach i odbioru zamówionych dań przez klienta w sposób całkowicie bezkontaktowy. System składa się z e-Kiosku, aplikacji internetowej oraz e-Boxu. Autorzy w swojej pracy zastosowali szereg nowoczesnych rozwiązań, jak choćby bezprzewodowe standardy komunikacyjne, wykorzystanie wielordzeniowego mikroprocesora czy mikrokontrolera o zaawansowanej funkcjonalności. A autorskie, dedykowane urządzeniom e-Kelner oprogramowanie umożliwia ciągły rozwój systemu i poszerzanie dostępnych funkcji.

Kategoria: Techno-kreator

Wyróżnienie: Inteligent Mirror

Autorzy: Szymon Marciniak, Sebastian Dolata, Wiktor Dembny (ZST)
Opiekun: Wojciech Płóciennik
Nagroda: 1 000 zł

Opis projektu: Innowacyjny projekt mający na celu zwiększenie funkcjonalności podstawowego wyposażenia domu, jakim jest lustro. Inteligent Mirror umożliwia wyświetlanie podstawowych informacji takich jak bieżąca data, godzina, prognoza pogody, czy nagłówki z poczty elektronicznej. Wbudowany system rozpoznawania twarzy umożliwia personalizację ustawień i dostosowanie przekazywanych danych do bieżącego użytkownika. System umożliwia integrację z innymi urządzeniami zainstalowanymi w domu np. zarządzanie oświetleniem, roletami zewnętrznymi czy systemem multimedialnym. Obsługę lustra zapewniają proste gesty wykonywane przez użytkownika.

Wyróżnienie: Fantomy do podwiązywania naczyń

Uczestnicy: Agnieszka Maciejewska, Sandra Smog, Weronika Pestka (ZSP CKU w Przygodzicach)
Opiekunka: Eliza Piaskowska
Nagroda: 1 000 zł

Celem projektu było stworzenie 10 fantomów do ćwiczeń dla klas o profilu Technik Weterynarii.

Opis projektu: Znajomość skutecznych metod hemostazy i ograniczenia śródoperacyjnej utraty krwi ma kluczowe znaczenie dla powodzenia zabiegu chirurgicznego. Warsztaty prowadzone z uczniami na stworzonych przez nich fantomach znacznie podniosą poziom umiejętności przyszłych techników weterynarii. Fantomy ułatwią uczniom perfekcyjne podwiązywanie naczyń krwionośnych, zakładanie pętli kastracyjnych oraz różnego rodzaju przewiązek.

I miejsce (tytuł Techno-kreatora) Czworonożny robot kroczący Eliot

Uczestnicy: Jakub Zmyślony, Bartłomiej Jarczak (ZST)
Opiekun: Sławomir Szymanowski
Nagroda: 4 500 zł

Opis projektu: Czworonożny robot kroczący, to projekt zakładający stworzenie robota, który poruszałby się na trójstawowych kończynach. Pomysł na urządzenie został zaczerpnięty od firmy Boston Dynamics, która po wielu latach eksperymentów i testów wytworzyła konsumencką wersję robota. Dzięki zespołowi kamer i czujników robot mapuje otoczenie – potrafi omijać przeszkody, oraz wchodzić po schodach. Celem, który nam przyświecał, przy realizacji naszej wersji robota, było opracowanie projektu open-source, którego wytworzenie nie wiązało by się z wysokimi kosztami, co udało się osiągnąć dzięki temu, że części zostały wydrukowane na drukarce 3D, oraz użyciu łatwo dostępnych komponentów i podzespołów elektronicznych. Oprogramowanie napisane przez nas także zostanie udostępnione na otwartej licencji, co pozwoli innym osobom na użycie kodu w swoich projektach.

Kategoria: Techno-idea

I miejsce (tytuł Techno-idea) Amatorski satelita typu CubeSat

Uczestnicy: Bartłomiej Jarczak, Maciej Siedlecki, Dominik Kołodziej, Jakub Zmyślony (ZST)
Opiekun: Sławomir Szymanowski
Nagroda: 4 500 zł

Opis projektu: Jest to rodzaj sztucznych amatorskich nanosatelitów o standaryzowanych rozmiarach. Nasza praca zakładała stworzenie projektu programu na zajęcia dydaktyczne z zakresu informatyki, elektroniki i druku 3D. Jako motyw przewodni wybraliśmy satelitę, ponieważ jego budowa wydała nam się ciekawa i satysfakcjonująca ze względu na konfrontację z prawdziwymi problemami związanymi z budową satelity oraz finalnie zbudowanie od podstaw przez uczniów amatorskiego satelity typu CubeSat.

Napisz do autora

Komentarze (3)
 • M
  myślący

  piątek, 29 kwietnia, 2022

  Gratulacje dla wszystkich wyróżnionych i dla ich opiekunów. To prawdziwi nauczyciele z powołanie, potrafią inspirować, a nie tylko sucho i byle jak przekazywać (często nudny) materiał.

  Odpowiedz
 • C
  Cezar

  piątek, 29 kwietnia, 2022

  Grabula dla wszystkich Bravo młodzieży ,

  Odpowiedz
 • L
  Lila

  piątek, 29 kwietnia, 2022

  GRATULACJE. Szczególnie dla młodzieży której chce się trochę więcej niż program wymaga i dla opiekunów, że też chce im się więcej 🙂

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz