Teatralna jesień dla dzieci

0
To już tradycja, że jesienną porą na Jarocin spada nie tylko deszcz liści, ale i deszcz doskonałego teatru. Projekt Instytutu Teatralnego "Teatr Polska" to mówiąc językiem codziennego użytku: najlepsze, starannie wybrane i dostarczone pod nasze drzwi spektakle. W tym roku aż 4 dziecięce cuda i 2 spektakle dla dorosłych, a na finał podsumowanie teatralne w ramach Wielkiego Teatru w Małym Mieście.

25 września (poniedziałek) w JOK Jarocin “Prosta Historia” Wrocławskiego Teatru Lalek
Na początku był Raj: Dom. Ogród. Tata, mama, dziecko. Świeciło słońce. Szczekał pies. Wszystko działało. Później pojawiła się chmura. Czarna chmura. Gdzieś daleko, nikt tego nie zauważył. Mijał czas. Chmur przybywało i nagle rozpętała się burza. Trzęsienie ziemi. Nastąpiła Zmiana. Wreszcie wszystko zniknęło. Nastało Nic. Pustka. Jak sobie z tym poradzić? Czy na niebie jeszcze kiedyś pojawi się słońce? A na twarzy dziecka – uśmiech? “Prosta historia” to opowieść, jakich wiele. Trochę smutna, a trochę wesoła. O emocjach, które przychodzą i odchodzą. I o tym, co pozostaje. Pozbawiony słów spektakl czerpie ze środków teatru formy. Dwóch aktorów, kameralna przestrzeń, lalki i dekoracje à la planchette, muzyka – wszystko to składa się na teatralne laboratorium, w którym dziecko dostaje szanse na oswojenie własnych emocji.

PROSTA HISTORIA / FUNDACJA LALE.TEATR I WROCŁAWSKI TEATR LALEK
JOK, Plac Festiwalu Muzyki Rockowej 1, Jarocin
25 września 2017, godz. 17.00
Dla dzieci od lat 4. Czas trwania 40 minut
Bilety: Kino Echo, Kawiarnia Filmowa, Biblioteka “Pod Ratuszem”, JOK Jarocin
15 zł przedsprzedaż – do 17 września, 20 zł od 18 września

7 listopada (wtorek) w Szkole Podstawowej w Mieszkowie “Gniazdo” Teatru Fredry z Gniezna
Każdy Polak od wczesnego dzieciństwa zna doskonale opowieści o trzech dzielnych braciach Lechu, Czechu i Rusie, orle białym, złym królu Popielu i szlachetnej Wandzie, co nie chciała Niemca. O początkach państwa polskiego i jego pierwszych władcach. Ale czy rzeczywiście je znamy i rozumiemy, czy nadal czujemy się z nimi dobrze, czy w XXI wieku pomagają nam one znaleźć odpowiedź na pytanie “kto ty jesteś”? A może dziś “Polak mały” chętniej zajrzy za kulisy legendy, odczytanej trochę inaczej, może zabawniej, bardziej przewrotnie i współcześnie przez Marię Wojtyszko.

GNIAZDO / TEATR FREDRY GNIEZNO
Szkoła Podstawowa w Mieszkowie, ul. Radliniecka 11, Mieszków
7 listopada 2017, godz. 18.00
Spektakl dla widzów od 7 roku życia. Czas trwania 60 minut.
Bilety: Kino Echo, Kawiarnia Filmowa, Biblioteka “Pod Ratuszem”, JOK Jarocin
15 zł przedsprzedaż – do 31 października, 20 zł od 1 listopada
Dla dorosłych będzie nie mniej ciekawie: teatr opowie o naszych rodzinnych relacjach, zmusi do refleksji nad uczuciami.

15 września (piątek) w jakimś pustostanie w okolicach rynku, ale nie powiemy jeszcze gdzie “Pustostan” Teatru Współczesnego ze Szczecina
Rodzina jakich wiele – dzieci, rodzice, dziadkowie i pies. Boże Narodzenie, czyli czas wielkiego oczekiwania na… Kevina. Groteskowa sztuka Maliny Prześlugi dotyka relacji osób sobie najbliższych, gdzie prawda ukrywana jest za fasadą koniecznego happy endu. O czym kłamiemy, do czego tęsknimy i kto nas może zbawić?

PUSTOSTAN / TEATR WSPÓŁCZESNY W SZCZECINIE
Miejsce: pewien pustostan w okolicach rynku
15 września 2017, godz. 18.00
Spektakl dla dorosłych. Czas trwania 80 minut
Bilety: Kino Echo, Kawiarnia Filmowa, Biblioteka “Pod Ratuszem”, JOK Jarocin
20 zł przedsprzedaż – do 8 września, 25 zł od 9 września

15 października (niedziela) w kinie Echo “Humanka” Teatru Polska z Bielska-Białej
Akcja “Humanki” rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Główny bohater, Em, po kolejnym nieudanym związku postanawia kupić humanoida, zaawansowanego technologicznie robota o ludzkim kształcie spełniającego rolę partnerki życiowej. Dzięki rozwojowi techniki Humanka niczym nie różni się od żywej kobiety (poza drobnym znaczkiem na karku) – a przynajmniej tak jest reklamowana przez swoich producentów. Czy w świecie, w którym łatwiej jest kupić związek niż go budować, jest miejsce na miłość? Coraz większym paradoksem naszych czasów jest stopniowa mechanizacja człowieka przy jednoczesnym nabywaniu przez sztuczną inteligencję cech ludzkich – przez co zbliżamy się do sytuacji, w której o “prawdziwe” uczucia będzie prościej u robotów a nie ludzi…

HUMANKA / TEATR POLSKI BIELSKO-BIAŁA
Kino Echo, ul. Gołębia 1, Jarocin
15 października 2017, godz. 19.00
Spektakl dla widzów od 16 roku życia. Czas trwania 100 minut.
Bilety: Kino Echo, Kawiarnia Filmowa, Biblioteka “Pod Ratuszem”, JOK Jarocin
20 zł przedsprzedaż – do 8 października, 25 zł od 9 października

W grudniu “Drugi Spektakl” Teatru Polskiego z Poznania
“Drugi spektakl” to symulacja relacji między aktorami a widzami. Twórcy budują mechanizm spektaklu tak, aby uruchomić w widzach autorefleksję. Od czego zależy percepcja spektaklu? Czym jest uwarunkowane doświadczenie teatralnej wspólnoty? Jak uzyskać przepływ energii między sceną a publicznością? – brzmi poważnie? A będzie zabawnie! BARDZO!

DRUGI SPEKTAKL / Teatr Polski w Poznaniu
Grudzień 2017
Spektakl przeznaczony dla widzów dorosłych. Czas trwania 130 minut.
Bilety: Kino Echo, Kawiarnia Filmowa, Biblioteka “Pod Ratuszem”, JOK Jarocin

Projekt Teatr Polska jest realizowany w Jarocinie przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin oraz Stowarzyszenie Jarocin XXI, przy wsparciu finansowym Gminy Jarocin.
Zobacz: stronę Teatru Polska

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick