DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

„Te kule jeszcze tkwią w tym murze”. Trwa remont zabytkowego kościoła

Wzniesiony został w latach 1789-1792 w miejsce wybudowanego w 1637 roku drewnianego kościoła ewangelickiego. Do końca II wojny światowej pełnił funkcje sakralne, dziś jest wykorzystywany jako dom pogrzebowy. Mowa o kościele poewangelickim w Zdunach, w którym właśnie trwa remont. Historię tego budynku sakralnego, a także szczegóły dotyczące jego renowacji znajdziesz na wlkp24.info.

Zduny są miastem przygranicznym, położonym blisko województwa śląskiego. Tamten rejon długo pozostawał w rękach Niemieckich. Dlatego też, na początku wieku XVII do miasta przyjechało wielu obywateli tego kraju. A to z kolei miało wpływ na budowę świątyni dla nich.

Właściciel Zdun Piotr Sieniuta przeznaczył dla Niemców część miasta, w której wybudował dedykowaną im świątynię. – Ten kościół był drewniany. Niestety spłonął w pożarze w roku 1789. Wtedy zaczęto budowę nowej świątyni, która stoi do dziś – opowiada Piotr Mikołajczyk, dyrektor Muzeum Regionalnego w Krotoszynie.

Jest to obiekt w stylu klasycystycznym z reliktami baroku. Kościół wzniesiono na planie prostokąta, a od strony wschodniej postawiono wieżę. Do teraz na ścianach zewnętrznych budowli widoczne są ślady po ostrzale z 1939 roku. Jako jedną z pierwszych miejscowości, do której wkroczyli Niemcy 1 września, były właśnie Zduny. – Te kule jeszcze tkwią w tym murze. Częściowo te zniszczenia zostaną zachowane, żeby było ten element historii widać, ale większość elewacji zostanie odnowiona, wymieniona zostanie też stolarka – mówi Tomasz Chudy, burmistrz Zdun.

Remont zabytkowego obiektu sakralnego to koszt ponad 800 tys. zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi ponad 770 tys. zł.

W latach 1946-1989 w kościele znajdował się w nim magazyn. Dziś jest on wykorzystywany, jako dom pogrzebowy. Jak będzie po remoncie? O tym, ale też szerzej o historii kościoła i zakresie prowadzonych prac remontowy w materiale wideo.

Termin zakończenia prac remontowanych to koniec sierpnia br. Wiele zależeć będzie jednak od warunków atmosferycznych.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz