Tanio już było? Coraz więcej płacimy za zakupy. Czytelnicy mówią, o ile więcej

2
Fot. Eduardo Soares / Unsplash
Podsumowujemy sondę na wlkp24.info, w której Czytelnicy portalu wskazywali, o ile więcej płacą za zakupy. W czasie inflacji na poziomie ponad 8 proc., kryzysu gospodarczego wywołanego wojną i skutkami pandemii ceny wzrosły, co stanowi problem dla wielu rodzin.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w Polsce w lutym 2022 roku wyniosła 8,5 proc. Z analiz części ekonomistów wynika, że w marcu może być jeszcze wyższa. Przy miesięcznych zarobkach wynoszących 3 tys. zł, to utrata pieniędzy na poziomie 255 zł. Gdyby taka inflacja utrzymała się przez rok, oznaczałoby to, że inflacja „zjadłaby” średnio jedną miesięczną wypłatę.

CZYTAJ TEŻ: Wypadek motocyklisty w powiecie kaliskim. Lądował śmigłowiec LPR

Dla wielu rodzin to duża kwota, która rzutuje na domowe budżety. Trzeba zaciskać pasa, szukać oszczędności, a inflacja to nie wszystko. Wiele produktów zdrożało. Coraz wyższe są ceny energii oraz paliwa. Także wojna w Ukrainie ma wpływ na stan gospodarek innych krajów w tym Polski. Temat drożyzny jest poruszany w wielu polskich domach.

Dlatego zapytaliśmy Was, o ile więcej w związku z rosnącymi cenami płacicie miesięcznie za zakupy? W sondzie na wlkp24.info odpowiedzi udzieliły 294 osoby. Podaliśmy pięć zakresów cenowych. Najwięcej, bo ponad 65 proc. głosujących wskazało, że na zakupy wydaje miesięcznie o ponad 200 zł więcej i ma to związek z rosnącymi cenami produktów.

Ponad 13 proc. ankietowanych wskazało, że płaci od 151 do 200 zł więcej. Najmniej, bo nieco ponad 7 proc. obliczyło wzrost wydatków na poziomie maksymalnie 50 zł więcej.

CZYTAJ TEŻ: Ostrowianka została Miss Nastolatek Województwa Wielkopolskiego!

O ile więcej w związku z rosnącymi cenami płacisz miesięcznie za zakupy?
od 0 do 50 zł – 7,14% (21 głosów)
od 51 do 100 zł – 7,82% (23 głosów)
od 101 do 150 zł – 6,80% (20 głosów)
od 151 do 200 zł – 13,61% (40 głosów)
powyżej 200 zł 190 głosów – 64,63% (190 głosów)

Oddano 294 głosy

Które produkty, Twoim zdaniem, podrożały w ostatnich tygodniach najbardziej? Napisz w komentarzu.

Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej sondzie. Tym razem pytamy Was o to, czy komunikacja miejska powinna być darmowa (brak biletów)? Głosy można oddawać na stronie głównej wlkp24.info.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. Jeżeli to samo masło w jednym sklepie kosztuje 9,40 zł a w innym 7,60 to kto tutaj podbija te ceny. Moim zdaniem to tylko handlowcy wykorzystują okazję do zwiększenia zysku.

  2. Rozdzwnictwo ukraińskie trzeba czymś – kimś innym załatać, a jak nie swoimi barankami zasuwajacymi za miskę ryżu

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick