DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Takiego ratusza nie widzieliście. Jest okazja to zmienić

Poznaj historię kaliskiego ratusza i zobacz, co kryją zamknięte na co dzień pomieszczenia.

Budowniczy kaliskiego ratusza / fot. archiwum Kalisza

Wygląd kaliskiego ratusza mieszkańcom jest doskonale znany. Jednak jego wnętrze kryje przed nimi sporo tajemnic. Przynajmniej tak twierdzą pomysłodawcy otwarcia pomieszczeń na co dzień wyłączonych z użytkowania. To właśnie za nimi mają się kryć historie dotąd opowiada tylko nielicznym.

Niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć, co kryje w środku ten historyczny budynek, nadarzy się we wtorek, 27 lutego. Wiele tajemnic i nieznanych szerszemu gronu historii wiąże się już z samą budową tego obiektu. Zachowały się zdjęcia z tamtego okresu (jedno z nich powyżej), a także anegdoty dotyczące powstawania budynku.

Spacer po ratuszu rozpocznie się od omówienia architektury budynku, a następnie przerodzi się w zwiedzanie wnętrz. Początek spotkania o 18:00 przy fortepianie na Głównym Rynku. „Następnie wejdziemy do środka, gdzie udostępnimy najbardziej reprezentacyjne z ratuszowych pomieszczeń – Salę Recepcyjną im. Ignacego Adama Bujnickiego. Oprócz wizyty w wieży i na tarasie widokowym zajrzymy także w miejsca na co dzień niedostępne dla odwiedzających ratusz” – zapowiadają organizatorzy.

W jednym z takich pomieszczeń – jak zdradzają – znajduje się orzeł stworzony na ścianie – jak wskazuje napis – z 1924 roku, a więc sprzed 100 lat (zdjęcie poniżej).

O architekturze i historii ratusza opowiedzą:

  • Tomasz Talar, kierownik kaliskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu,
  • dr Piotr Sobolewski, przewodnik PTTK, regionalista.

Wstęp wolny.

Orzeł na ścianie jednego z pomieszczeń na co dzień zamkniętego dla mieszkańców Kalisza / fot. UM Kalisz
0 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz