Taki zabieg tylko w dwóch miejscach w Wielkopolsce. Jednym z nich jest Pleszew

1
Pleszewskie Centrum Medyczne jest jedną z dwóch placówek w Wielkopolsce, w której wykonywany jest zabieg krioablacji. Taka forma leczenia jest przeznaczona dla osób mających problemy z migotaniem przedsionków serca. Pierwsi pacjenci są już po zabiegu, a następni czekają na swoją kolej.

Zabiegi ablacji na Oddziale Kardiologicznym Pleszewskiego Centrum Zdrowia wykonywane są od lipca 2019 roku. To również metoda leczenia osób z migotaniem przedsionków serca, ale przy użyciu ciepła. Do żyły albo tętnicy udowej w okolicy pachwiny wprowadza się cewnik z elektrodą, a lekarz wypala fragment serca falą radiową. – Od niedawna w naszym szpitalu przeprowadzamy również zabiegi krioablacji. To nowoczesna metoda przy użyciu ujemnych temperatur pozwalająca na leczenie arytmii serca. W tym przypadku uszkadza się celowo fragment lewego przedsionka mięśnia sercowego odpowiedzialny za migotanie. Wykonując te zabiegi nasz szpital wpisuje się w Priorytety dla Regionalnej Polityki Zdrowotnej Województwa Wielkopolskiego i mapy potrzeb zdrowotnych – wyjaśnia Ryszard Bosacki, dyrektor do spraw medycznych w  PCM.

Aby wykonywać zabiegi krioablacji niezbędne było rozbudowanie i doposażenie pracowni elektrofizjologii przy Oddziale Kardiologicznym. – Musiała ona spełniać wszystkie  wymogi stawiane przez NFZ ośrodkom planującym zabiegi ablacji i krioablacji. Pracownia z kompleksowym wyposażeniem angiograficznym pozwoliła na planowe wykonywanie zabiegów bez jakiegokolwiek ryzyka dla pacjentów z zawałem, którym pozostawiono nieograniczony dostęp do drugiego stołu angiograficznego w szpitalu – dodaje Błażej Górczyński,  prezes szpitala.

W PCM pacjenci przechodzący zabiegi związane z migotaniem przedsionków serca mają zapewnioną na miejscu kompleksową opiekę kardiologiczną. Leczenie inwazyjne odbywa się w Pracowni hemodynamiki i elektrofizjologii, leczenie zachowawcze na Oddziale Intensywnej Opieki Kardiologicznej i Oddziale Kardiologicznym. Z kolei rehabilitację kardiologiczną odbywają na Oddziale Rehabilitacji Kardiologicznej, a z opieki ambulatoryjnej mogą korzystać w poradni kardiologicznej.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. Byle tak dalej niech PCM rozwija się ku chale lekarzy i zdrowiu pacjentów. Do bardzo dobrego oddziału onkologicznego dołacza odział kardiologiczny.. Nic tylko przyklasnąć.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick