Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Zabiegi ablacji na Oddziale Kardiologicznym Pleszewskiego Centrum Zdrowia wykonywane są od lipca 2019 roku. To również metoda leczenia osób z migotaniem przedsionków serca, ale przy użyciu ciepła. Do żyły albo tętnicy udowej w okolicy pachwiny wprowadza się cewnik z elektrodą, a lekarz wypala fragment serca falą radiową. – Od niedawna w naszym szpitalu przeprowadzamy również zabiegi krioablacji. To nowoczesna metoda przy użyciu ujemnych temperatur pozwalająca na leczenie arytmii serca. W tym przypadku uszkadza się celowo fragment lewego przedsionka mięśnia sercowego odpowiedzialny za migotanie. Wykonując te zabiegi nasz szpital wpisuje się w Priorytety dla Regionalnej Polityki Zdrowotnej Województwa Wielkopolskiego i mapy potrzeb zdrowotnych – wyjaśnia Ryszard Bosacki, dyrektor do spraw medycznych w PCM.
Aby wykonywać zabiegi krioablacji niezbędne było rozbudowanie i doposażenie pracowni elektrofizjologii przy Oddziale Kardiologicznym. – Musiała ona spełniać wszystkie wymogi stawiane przez NFZ ośrodkom planującym zabiegi ablacji i krioablacji. Pracownia z kompleksowym wyposażeniem angiograficznym pozwoliła na planowe wykonywanie zabiegów bez jakiegokolwiek ryzyka dla pacjentów z zawałem, którym pozostawiono nieograniczony dostęp do drugiego stołu angiograficznego w szpitalu – dodaje Błażej Górczyński, prezes szpitala.
W PCM pacjenci przechodzący zabiegi związane z migotaniem przedsionków serca mają zapewnioną na miejscu kompleksową opiekę kardiologiczną. Leczenie inwazyjne odbywa się w Pracowni hemodynamiki i elektrofizjologii, leczenie zachowawcze na Oddziale Intensywnej Opieki Kardiologicznej i Oddziale Kardiologicznym. Z kolei rehabilitację kardiologiczną odbywają na Oddziale Rehabilitacji Kardiologicznej, a z opieki ambulatoryjnej mogą korzystać w poradni kardiologicznej.
wtorek, 12 stycznia, 2021
Byle tak dalej niech PCM rozwija się ku chale lekarzy i zdrowiu pacjentów. Do bardzo dobrego oddziału onkologicznego dołacza odział kardiologiczny.. Nic tylko przyklasnąć.