DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Tak złych prognoz jeszcze nie było. Jest trzeci stopień zagrożenia. Idą burze i 6-cm grad

Bardzo złe prognozy przedstawił Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Najgorsza sytuacja ma być zwłaszcza w południowo-zachodniej części Polski. Dla tego obszaru wydano ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia.

fragment mapy IMGW

Synoptycy przewidują, że mogą wystąpić silne wyładowania atmosferyczne także w rejonie południowej Wielkopolski. Dla powiatu ostrowskiego wydano trzeci stopień zagrożenia: „Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 120 km/h. Miejscami grad, lokalnie o średnicy do około 6 cm”.

Na tym nie koniec ostrzeżeń. Dla tego samego powiatu (ale także innych w regionie) wydano ostrzeżenie przed upałami. Temperatury mogą przekroczyć 30°C. Warto więc zabrać ze sobą nakrycie głowy i wodę. Osoby, dla których upały stanowią szczególne wyzwanie – jeśli to możliwe – powinny zostać w domu.

Ostrzeżenie trzeciego stopnia wydano także dla powiatów: ostrzeszowskiego i kępińskiego. Dla powiatów: kaliskiego, pleszewskiego, jarocińskiego i krotoszyńskiego wydano natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia. Tam sytuacja ma być niewiele lepsza: „Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 110 km/h. Miejscami grad, lokalnie o średnicy do około 4 cm”.

Ostrzeżenie ma obowiązywać od 19:00 w piątek do 8:00 w sobotę. Synoptycy informują jednak, że sytuacja jest dynamiczna i może ulec zmianie.

2 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Komentarze (2)
 • H
  Heheszek

  piątek, 21 czerwca, 2024

  Mamy program Ostrów łapie deszcz. Czas na program Ostrów dmucha materace, pontony, różowe pelikany, krokodyle i kolorowe rękawy.
  Nasz Vice jest spokojny bo jak zauważył, ulewy dotyczą innych miast jak Bielsko Biała czy Warszawa.
  Zauważył również, że efekty ulew są krótkotrwałe i generalnie mieszkańcy nie powinni dramatyzować z tymi podtopieniami.
  Proszę poinformować UM, żeby prewencyjnie wynieśli ważne dokumenty i cenne przedmioty z garaży zlokalizowanych w budynku UM. Niestety ulewy mają to do siebie, że występują również poza godzinami funkcjonowania urzędu i może być kłopot.
  Kochani mieszkańcy z centrum trzymajmy się mocno, bo władza w trudzie i znoju zrobiła już co mogła i generalnie z sercem do mieszkańców.

  Odpowiedz
 • K
  kabanos

  piątek, 21 czerwca, 2024

  to już jest koniec… jutra nie będzie….

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz