Tak smakuje Gmina Przygodzice. Kilkadziesiąt przepisów w książce „Kulinarna podróż do tradycji”

1
Poćka, kluski żelazne, polewka – to potrawy, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu stale gościły na wielopolskich stołach. Dziś, już trochę zapomniane, są przyrządzane głównie przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich, które chciały przepisy przekazać kolejnemu pokoleniu. Właśnie m.in. to było przyczynkiem powstanie książki „Kulinarna podróż do tradycji” wydanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach.

Wszystko zaczęło się od prezentacji potraw na zeszłorocznym Przeglądzie Kulturalnym Doliny Baryczy. Tam zrobione przez siebie smakołyki pokazywały światu panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Przygodzice. – Te dania były tak smaczne, tak pięknie przygotowane… To nas zainspirowało do tego, by kontynuować – mówi Janina Wojtasiak, przewodnicząca Radny Gminy Przygodzice i jednocześnie pomysłodawczyni projektu. I to właśnie było przyczynkiem do powstanie książki pt. „Kulinarna podróż do tradycji”.

Zbiór przepisów i zdjęć został opracowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach i wydany przez tamtejszą bibliotekę. To receptury na zapomniane częściowo smakołyki, które gościły na stołach mieszkańców gminy kilkadziesiąt lat temu – znajdziemy tam m.in. instrukcję jak zrobić prażynki, kluski żelazne (zwane też szarymi), polewkę, poćkę i takie tradycyjne dania jak karp zasmażany z kapustą, schabowy czy zupa ogórkowa.

– Moja mama bardzo lubiła robić kluski kopytka, bo z bratem bardzo je lubiliśmy. Do tego rolady były robione… a kapusta zasmażana… to już jest rarytas – wspomina Janina Jarych, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Przygodzicach. Jak widać, Gmina Przygodzice ma swoje kulinarne tradycje, które już teraz nie zginą, bo zostały spisane dla przyszłych pokoleń. Książkę można kupić w tamtejszej Bibliotece Publicznej.

redaktor wlkp24.info
katarzyna.paus@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick