DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Szyszkobranie zakończone. Czas na odzysk nasion

Na początku lutego zakończył się zbiór szyszek drzew iglastych w Nadleśnictwie Taczanów. Pracownicy lasów mówią, że to najlepszy czas na jego prowadzenie, ponieważ wtedy są dojrzałe, ale jeszcze zamknięte.

Jak informują, zbiory można przeprowadzać tylko w specjalnie do tego wyznaczonych drzewostanach oznaczonych jako gospodarcze drzewostany nasienne (GDN) lub wyłączone drzewostany nasienne (WDN). „W gospodarczym drzewostanie nasiennym zbioru szyszek dokonuje się z drzew ściętych natomiast w wyłączonych drzewostanach nasiennych – z drzew stojących najczęściej przy wykorzystaniu metody alpinistycznej. W Nadleśnictwie Taczanów szyszki sosnowe zbieramy głównie z drzew ściętych z gospodarczych drzewostanów nasiennych” – wyjaśniają pracownicy Nadleśnictwa.

Zebraniu szyszek towarzyszy ścisła procedura. Po ich pozyskaniu i zważeniu, należy je przechowywać w przeznaczonych do tego pomieszczeniach, aby zachowały wilgotność i masę. Stamtąd trafiają do wyłuszczarni, gdzie wydobywane są z nich nasiona. Aby uzyskać 1,5 kg nasion, należy zebrać 100 kg szyszek. „Zgromadzone szyszki, a potem nasiona nie mogą być zmieszane z partiami szyszek oraz nasion z innych drzewostanów – nawet pochodzących z tego samego nadleśnictwa. Aby móc porównywać w przyszłości cechy zewnętrzne potomstwa drzew pochodzących z poszczególnych drzewostanów, leśnicy muszą mieć pewność, z których źródeł pochodzą” – dodają.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz