DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Szpitalny rezonans nareszcie dostępny dla wszystkich

Rezonans magnetyczny ma bardzo wszechstronne zastosowanie. Pomaga zdiagnozować między innymi tętniaki naczyń mózgowych, uszkodzenia rdzenia nerwowego, urazy mózgu, nowotwory i choroby narządów ruchu w tym kręgosłupa.

Dziennie na to badanie kierowanych jest od kilku do kilkunastu pacjentów ostrowskiej lecznicy. Dawniej było nieprzyjemne, dziś – dzięki nowoczesnemu sprzętowi – wygląda ono zupełnie inaczej. – Szczególnie osoby z klaustrofobią miały duży problem, będąc zamknięte w tzw. trumnie. W tej chwili jest to po prostu tomograf o większych gabarytach, przez co odczucia zamknięcia w ciasnej przestrzeni są dużo mniejsze – tłumaczy dr n.med. Jarosław Kasperczak, kierownik oddziału chirurgii ogólnej szpitala w Ostrowie Wielkopolskim.

W ostrowskiej lecznicy był rezonans. Do tej pory dostępny jednak tylko dla pacjentów szpitala lub prywatnie. 15 marca przedstawiciele szpitala podpisali kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na wykonywanie badań tym urządzeniem. – Od tego dnia pacjenci ambulatoryjni naszego regionu będą mogli wykonywać badania rezonansu w ramach umowy z NFZ, czyli bezpłatnie. Do tej pory zmuszeni byli szukać pomocy w ościennych ośrodkach np. w Pleszewie – mówi Dariusz Bierła, dyrektor szpitala w Ostrowie Wielkopolskim.

Aby wykonać rezonans magnetyczny w tej lecznicy w ramach NFZ, pacjent będzie musiał mieć skierowanie od specjalisty. A tym samym – dzięki wspomnianemu kontraktowi – czas oczekiwania pacjenta na badanie rezonansem ma byś krótszy.

Dziś w ostrowskim szpitalu podczas konferencji prasowej poinformowano o szczegółach kontraktu. Wzięli w niej udział przedstawiciele partii rządzącej, starostwa powiatowego, dyrekcji szpitala, Wielkopolskiego Oddziału NFZ i medycy.

Napisz do autora

Komentarze (7)
 • Z
  Zbigxxx

  poniedziałek, 20 marca, 2023

  Dawno to już powinno być. Dziękujemy.

  Odpowiedz
 • B
  Bolo

  poniedziałek, 20 marca, 2023

  Brawo!

  Odpowiedz
 • P
  Patriota

  poniedziałek, 20 marca, 2023

  Wybory powinny być co roku. Więcej by się działo w Ostrowie hahah

  Odpowiedz
 • J
  Jack

  wtorek, 21 marca, 2023

  Zastanawiam się nad jednym. To jest kłamstwo, bo nawet pacjentów wożono do Kalisza bo kto zapłaciłby za badanie skoro nie było kontraktu z NFZ. Teraz przed wyborami nawet pani Maląg wypina pierś i przypisuje sobie zasługi.

  .

  Odpowiedz
 • M
  myślący

  wtorek, 21 marca, 2023

  Szkoda, że personelu do opisu brak. Ale ciemny lud ślepy to wszystko kupi. 😉

  Odpowiedz
 • R
  Roman

  wtorek, 21 marca, 2023

  Szkoda, że na wynik badania czeka się miesiącami.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz