DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Szpital w Wolicy chce być całkowicie samowystarczalny energetycznie. Jest już blisko...

Historia szpitala w Wolicy sięga już 70 lat wstecz, ale placówka nie zamierza stawać w miejscu, wręcz przeciwnie. Specjalizując się w leczeniu chorób płuc i gruźlicy świecenie przykładem w zakresie ekologii wydaje się konieczne. Dyrekcja szpitala w ostatnich kilku latach postawiła na eko-inwestycje. Pierwszą poważną było postawienie w październiku 2021 roku Oddziału Rehabilitacji Pulmonologicznej w systemie modułowym, z którego korzysta już wiele polskich szpitali.To metoda budownictwa bezbetonowego, bo beton właśnie pozostawia bardzo duży ślad węglowy.

Placówka w Wolicy korzystać będzie też z fotowoltaiki. Właśnie trwają odbiory instalacji, która zasili znaczną część kompleksu, na który składają się budynek główny, budynek administracji i wspomniany modułowy Oddział Rehabilitacji. – Do końca miesiąca inwestycja powinna się zakończyć wraz z odbiorem. Dzięki temu będziemy mieć 80-90% własnej, odnawialnej energii elektrycznej – mówi dyrektor szpitala Sławomir Wysocki. Dodaje, że dzięki takim projektom możliwa jest przynależność do sieci Global Green Healthy Hospitals. Wymiana doświadczeń w zakresie eko-rozwiązań, a także ogólna wymiana dobrych praktyk medycznych były powodem wizyty przedstawicieli wolickiego szpitala w Grecji, w Atenach. Spotkanie miało miejsce w połowie listopada i zaowocowało podpisaniem umowy o szerokiej współpracy między szpitalami.

Dyrektor Sławomir Wysocki zapowiada kolejne projekty rozbudowujące szpital pod kątem samowystarczalności energetycznej. Ma to być przede wszystkim wymiana źródeł ogrzewania, a placówka rozważa wybór wodoru. Póki co trzeba znaleźć na to pieniądze. Jeśli o nich mowa to w kolejnym roku spodziewane są spore oszczędności na prądzie, który wyprodukują panele w Wolicy. – Liczymy między 400 a 600 tysięcy w skali roku, jeśli chodzi o fotowoltaikę. Oczywiście to są szacunki i przekonamy się o tym jak już zacznie to działać. Niestety w tym roku straciliśmy kilka miesięcy. Fotowoltaika mogła działać już w czerwcu i wszyscy jesteśmy zirytowani, ale prawie cztery miesiące trwało nim uzyskaliśmy wszystkie pozwolenia – mówi Sławomir Wysocki.

Szpital w Wolicy tylko w 2018 roku przyjął 4022 pacjentów. Dysponuje około 120 łóżkami. W latach 2020 i 2021 dwukrotnie przekształcany był na szpital jednoimienny z powodu COVID-19. W 2019 roku pacjentów było tu już 3587, w tym 229 na turnusach rehabilitacyjnych. Rok 2020 to 2033 pacjentów, w tym chorzy na COVID-19 i 63 osoby korzystające z rehabilitacji.

WIĘCEJ INFORMACJI ZNAJDZIESZ NA STRONIE GŁÓWNEJ WLKP24.INFO

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz