Szpital w Pleszewie chce testować w kierunku SARS-CoV-2

0
Fot. Pleszewskie Centrum Medyczne
Dyrekcja Pleszewskiego Centrum Medycznego zawnioskowała do wojewody wielkopolskiego o wyposażenie laboratorium w urządzenie do przeprowadzania badań genetycznych w kierunku SARS COV 2. Ma to przyspieszyć czas oczekiwania na wyniki pilnych badań w szpitalu. Próbki nie musiałyby jechać do innego laboratorium, a to dałoby więcej cennego czasu lekarzom, którzy muszą zbadać pacjenta w stanie zagrożenia życia.
W pleszewskim szpitalu od kilku tygodni działa oddział izolacyjny, który zapełnił się w pierwszych kilkudziesięciu godzinach funkcjonowania. Teraz, dyrektor placówki złożył wniosek do wojewody o wyposażenie laboratorium w urządzenie do przeprowadzania badań genetycznych w kierunku SARS-CoV-2. – Dzięki temu możliwe będzie przeprowadzanie pilnych badań  w  naszej placówce. Oznacza to, że czas oczekiwania na wyniki dla pacjentów trafiających do  szpitala w nagłych przypadkach  uległby znacznemu skróceniu. Z logistycznego punktu widzenia posiadanie takiej aparatury  pozwoliłoby też na zaoszczędzenie  czasu. Nie trzeba byłoby wozić próbek do innych laboratoriów angażując w to pracowników, którzy są nam potrzebni na miejscu – mówi Błażej Górczyński, prezes Pleszewskiego Centrum Medycznego.
Jednocześnie placówka chce bez żadnych ograniczeń wykonywać pozostałe badania laboratoryjne. Informuje pacjentów, że jest to bezpieczne. Wykonywane są badania zarówno od lekarzy POZ oraz te, które nie są refundowane przez NFZ. Nie możemy zapominać o innych chorobach , które dotykają mieszkańców powiatu pleszewskiego. To najczęściej choroby układu krążenia, nowotwory czy schorzenia metaboliczne. Wykrycie wielu z nich jest możliwe właśnie  dzięki badaniom laboratoryjnym. To pozwala na  szybkie reagowanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Dlatego  nie należy bać się wizyty w pracowni analitycznej, jeśli zachowuje się ścisły reżim sanitarny – dodaje prezes.
Przed udaniem się do laboratorium trzeba jednak umówić się na wizytę telefonicznie. Wszystko po to, by uniknąć kontaktu z innymi pacjentami.
redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick