Szpital tymczasowy w Poznaniu staje się placówką “pasywną”. Pozostaje jednak w gotowości

1
Fot. facebook.com/Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu
Szpital tymczasowy na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich będzie do stycznia przyszłego roku szpitalem „pasywnym” – tak wynika z rekomendacji ministerstwa zdrowia. Decyzja o jego otwarciu zostanie podjęta po analizie sytuacji epidemicznej. Infrastruktura szpitala, sprzęt medyczny, kadra oraz koszty funkcjonowania placówki zostały zabezpieczone.

Według Ministerstwa Zdrowia sytuacja epidemiologiczna wydaje się powoli stabilizować i w związku z tym szpital tymczasowy na Międzynarodowych Targach Poznańskich staje się szpitalem “pasywnym”, ale pozostaje on w gotowości na przyjęcie nawet 600 pacjentów wymagających hospitalizacji. – W okresie między 9 a 15 grudnia dzienna liczba przypadków oscylowała na poziomie 1000, co oznaczało, że zapadalność wynosi 30,6 na 100 tys. mieszkańców. Nie odnotowaliśmy także powstawiania nowych dużych ognisk epidemicznych – tłumaczy Jadwiga Kuczma, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. – Liczymy się z możliwością zmiany  sytuacji epidemicznej w skali województwa, co może wpłynąć na podjęcie ewentualnej decyzji o uruchomieniu szpitala na MTP. Analizujemy dane epidemiologiczne przygotowując się na różne scenariusze dodaje Aneta Niestrawska, wicewojewoda wielkopolski.

W szpitalach powiatowych rozpoczęto proces zwalniania łóżek dedykowanych dla pacjentów z COVID-19. Decyzja została podjęta zgodnie z rekomendacjami wielkopolskiego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Liczba łóżek w szpitalach prowadzących oddziały covidowe została zmniejszona decyzjami wojewody o 520. Dzięki podjętym decyzjom oddziały szpitalne mogły wrócić do swojej pierwotnej roli i ponownie opiekować się pacjentami chorującymi na inne choroby.

Według danych z 18 grudnia 2020 roku województwo wielkopolskie dysponuje 2752 łóżkami dla pacjentów z Covid-19, z czego wolnych jest 1041. Dla pacjentów dostępnych jest 257 łóżek respiratorowych, z czego wolnych 126.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. szpital stoi pusty,a powiatowe przepełnione chorymi na covid,a nie można by to tak odwrotnie i leczyć chorych na inne schorzenia]

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick