DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Szef MSWiA chce odwołania wojewody Mikołajczyka!

Oficjalny komunikat MSWiA:

„Minister Mariusz Kamiński zwrócił się do Premiera Mateusza Morawieckiego o odwołanie Pana Łukasza Mikołajczyka ze stanowiska Wojewody Wielkopolskiego. Powodem złożenia wniosku jest utrata zaufania do wojewody w związku z podjęciem przez niego sprzecznej z interesem publicznym i wydanej z naruszeniem przepisów prawa decyzji dotyczącej budowy tzw. zamku w Stobnicy”.

CBA, Ministerstwo Środowiska, a teraz wojewoda

W poniedziałek wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk poinformował o zakończeniu postępowania ws. budowy tzw. zamku w Stobnicy w powiecie obornickim. Budowla powstaje na obszarze Natura 2000 w Puszczy Noteckiej. O sprawie zrobiło się głośno w 2018 roku, kiedy zamkiem mającym mieć 14 kondygnacji, zajęło się Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Budynkiem powstającym na usypanym półwyspie zainteresowali się także przedstawiciele Ministerstwa Środowiska oraz Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Rozpoczęto kontrolę, której efektem było wydanie w 2019 roku decyzji cofającej wydany w 2015 roku dokument wskazujący, że inwestycja nie będzie negatywnie wpływać na środowisko. Osobne postępowanie podjęła także prokuratura.

Sprawa ciągnie się zatem już trzeci rok, a ostatnią decyzją podjętą w jej sprawie była ta wydana w miniony poniedziałek 30 listopada 2020 roku w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Wojewoda Łukasz Mikołajczyk polecił przeprowadzenie analizy dokumentacji. Z przedstawionej przez WUW informacji wynika, że „decyzja starosty obornickiego została wydana z naruszeniem prawa”.

„Z uwagi na dotychczasowe orzecznictwo sądów administracyjnych, znowelizowane prawo budowlane i upływ czasu wojewoda wielkopolski nie stwierdził nieważności decyzji starosty obornickiego. Wojewoda decyzję w sprawie Stobnicy przekaże poznańskiej prokuraturze jako stronie postępowania” – poinformował Tomasz Stube, rzecznik prasowy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.

Jak wyjaśniają przedstawiciele WUW, „w toku postępowania służby wojewody potwierdziły naruszenie prawa przez starostę obornickiego w części zarzutów prokuratora. Starosta wydał decyzję, pomimo że inwestor nie przedłożył decyzji środowiskowej dla projektowanych parkingów i nie potwierdził prawa inwestora do dysponowania Kanałem Kończak na cele budowalne. Kanał Kończak jest -własnością skarbu państwa”.

Przeprowadzając analizę – jak wynika z informacji Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego – wzięto pod uwagę:

 • naczelną zasada trwałości decyzji administracyjnych,
 • ugruntowane orzecznictwo sądów administracyjnych,
 • nowelizację prawa budowlanego,
 • nieodwracalność skutków dla środowiska przyrodniczego,
 • upływ czasu od wydania decyzji.

Z informacji, które uzyskał portal wlkp24.info z urzędu wojewódzkiego wynika, że „okoliczności te nie pozwalają na stwierdzenie nieważności i wstrzymanie decyzji starosty obornickiego”.

Od decyzji wydanej przez wojewodę strony mogą się odwołać do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Napisz do autora

Komentarze (21)
 • O
  Ostrzeszowianka

  czwartek, 3 grudnia, 2020

  To obywatele powinni się wypowiedzieć a nie znów stosować zagrywki polityczne. Moim zdaniem mamy bardzo dobrego wojewodę a jak się komuś coś nie podoba to wpierw niech sam popatrzy na siebie

  Odpowiedz
 • C
  Czesław

  czwartek, 3 grudnia, 2020

  Bardzo dobra decyzja, innej nie może być!

  Odpowiedz
 • PTK
  Pisiory to kosmici

  czwartek, 3 grudnia, 2020

  Pewnie w nagrodę za wywęższenie zamku w Stobnicy bo jakiś pisowski oligarcha to buduje bez pozwolenia bo co tam jak jest z PiSu to może kraść byle nie Tusk bo on i tak jest za wszystko winny a może sam cysorz kaczor1 tutenhamon hahaha

  Odpowiedz
 • DDP
  Dobry Duch Powiatu

  czwartek, 3 grudnia, 2020

  W rodzinnym mieście pana Wojewody wróbelki ćwierkają o walizce pieniędzy która została „przytulona” za taką a nie inną decyzję. W sumie wcale to nie dziwi pan niewybieralny wiedząc, że statek PiS zaczyna nabierać wody zapewne tak jak inni koledzy z partii chciał „wyjść na swoje” w chudych latach jakie ich czekają. Niestety przestaje chyba być co kraść skoro został zastopowany przez innego aparatczyka skazanego za przestępstwo, ułaskawionego przez Dudę Adriana…. żrą własny ogon. Złotousty pilnuj „vice” bo cholera wie co chce wynieść ze Starostwa. Wszędzie układy i układziki :p

  Odpowiedz
 • S
  Salceson

  czwartek, 3 grudnia, 2020

  Szkoda Mikołajczyka, bo on nie jest zagorzałym pisiorem i nawet chwalił go Jaśkowiak z PO, że to dobry wojewoda. A teraz wyszło szydło z worka, że to niektórym nie pasuje i wojewodą ma zostać Emilewicz

  Odpowiedz
 • J
  jolcia

  czwartek, 3 grudnia, 2020

  Jak Prezydent Poznania pochwalił za współpracę z Wojewodą Mikołajczykiem – który jest umiarkowanym pisiorem – to żyłka Kamińskiemu – choremu z nienawiści o mało nie pękła. Znalazł pozorny powód – żeby wymienic Mikołajczyka na partyjny beton. I mamy kolejną ,, dobrą zmianę ” – PiS. Żałosna partia – idiotyczne decyzje oszołomów !

  Odpowiedz
 • K
  Kulfon

  czwartek, 3 grudnia, 2020

  Szkoda mi przydupników wojewody, takcih jak choćby „Dejwid”, jego doradca. Kiedy przyjdzie nowy wojewoda, ściągnie zapewne swoich ludzi, a starych wymiecie i będą musieli wrócić do Ostrówka. Tylko co tam robić?

  Odpowiedz
 • O
  obserwator

  piątek, 4 grudnia, 2020

  Zaczynają się żreć między sobą. No i dobrze.

  Odpowiedz
 • K
  karol

  piątek, 4 grudnia, 2020

  Pewnie przeszkadza Pisowi !

  Odpowiedz
 • W
  wyborca

  piątek, 4 grudnia, 2020

  Byle tu nie wracał, w Ostrowie go dwukrotnie nie wybraliśmy.

  Odpowiedz
 • O
  Obywatel

  piątek, 4 grudnia, 2020

  Do ,,Młodszej”
  Oj Patryś, Patryś spontanicznie niedługo już ci podziękują

  Odpowiedz
 • K
  K.

  piątek, 4 grudnia, 2020

  Wreszcie dobra decyzja. Uważam, że na takich stanowiskach powinni być ludzie z doświadczeniem i przede wszystkim z kompetencjami. To stanowisko było po prostu pocieszeniem za przegrane wybory.

  Odpowiedz
 • J
  Jo

  piątek, 4 grudnia, 2020

  Zwykły aparatczyk. Uczyć w szkole się już nie chciało, to się oddało całkowicie partii – proste. Jaką miał wiedzę, wykształcenie, doswiadczenie ? Zatem idealny dla tej partii.

  Odpowiedz
 • A
  admirał

  piątek, 4 grudnia, 2020

  Bul bul bul, trafiony, zatopiony.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz