Szczepionka dobrowolna i darmowa – premier informuje o procesie szczepień

7
Fot. pixabay.com
Premier Morawiecki poinformował, że rząd złożył zamówienie na 45 milionów dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Podano także wstępne informacje, jak będzie wyglądać proces szczepienia. Decyzja o zaczepieniu się ma być dobrowolna, a ci, którzy się na to zdecydują otrzymają ją za darmo.

W środę świat obiegła informacja, ze Wielka Brytania wprowadziła do obrotu szczepionkę przeciwko COVID-19 koncernu farmaceutycznego Pfizer. Brytyjczycy będą więc pierwsi na świecie, którzy zostaną poddani szczepieniom. Rozpocznie się to już w przyszłym tygodniu. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska złożyła zamówienie na 45 milionów dawek szczepionki dla obywateli naszego kraju. – Szczepionka będzie dobrowolna i darmowa. Cały proces będzie miał trzy etapy. Pierwszy to rejestracja elektroniczna lub w tradycyjny sposób, drugi to szczepienie, a trzeci to podanie kolejnej dawki po 21 dniach – mówił Mateusz Morawiecki.

W pierwszej kolejności szczepionka będzie dostępna dla wszystkich służb medycznych, które mają do czynienia z koronawirusem. Następnie mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej oraz Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, służby mundurowe i seniorzy powyżej 65 roku życia. – Punktami szczepień będą oczywiście POZ-y, mobilne jednostki oraz szpitale rezerwowe – dodał premier.

Minister Zdrowia poinformował także o rozpoczęciu naboru na zespoły szczepieniowe. – Najpóźniej we wtorek Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosi kryteria naboru. Wszyscy, którzy będą spełniać warunki i zgłoszą się, zostaną zakwalifikowani – mówił Adam Niedzielski.

Michał Dworczyk z Kancelarii Premiera zaznaczył, że szczepionka ma być dostępna w każdej gminie. Pacjent ma mieć do szczepionki szybki dostęp, ma ona być blisko jego miejsca zamieszkania.

Koszt zakupu szczepionek przez polski rząd to od 5 do 10 miliardów złotych. Wszystko zależy od liczby chętnych do zaszczepienia się. Celem premiera Morawieckiego jest zaszczepienie nawet 70% populacji naszego kraju. Optymistyczny scenariusz zakłada rozpoczęcie szczepień już w lutym 2021 roku.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

7 KOMENTARZE

  • 6
   3

   Taaaa…. Pracują tak energicznie że producent nie odpowiada za skutki uboczne. Zamiast szczepionki proponuję wyłączyć TV i wirus sam odejdzie. Na świecie istnieje ponad 200 wirusów grypy i mutuja cały czas więc żaden producent nie jest w stanie wyprodukować szczepionki w tak krótkim czasie. Ale każdy ma swój rozum i decyduje o swoim losie.

 1. Spoko tak do wszystkich nie starczy. Najpierw mundurowi, domy pomocy społecznej, seniorzy po 65 r. I jak mówili obserwacja po 1 dawce. Test

 2. 5
  3

  W życiu nie da sobie tego podać!!!
  Jest choroba jest lek.
  Jest covid nie ma leku nie wiedzą co to jest,nie znają dokładnych objawów,czasem bezobjawowo,czasem tylko brak smaku czy zapachu.
  A już mają szczepionki !!!!
  Sam rząd niech się testuje.
  4 lata bada się szczepionki a oni na już.
  Zapalenie mieli wszyscy co została podana pierwsza próba szczepionek.
  Dziekuję ja wysiadam.

 3. 6
  1

  Zaszczepcie sobie trochę mózgu, po pół roku już jest szczepionka?!!! Dramat, Poczytajcie jaka jest droga i czas do szczepionek, kabaret ciemnogrodzie kabaret ala pis

 4. A gdzie są szczepionki na zwykła grypę ,tyle było gadania , przez kilka miesiecy zeby seniorzy sie szczepili na grypę Premier mówił ze szczepionki sa dostepne ze zamówili miliony sztuk szczepionki, MAM PYTANIE DO PREMIERA GDZIE SA TE SZCZEPIONKI ? NIGDZIE SZCZEPIONEK NIE MA. DLACZEGO RZĄD W TAK PERFIDNY I CYNICZNY SPOSÓB OKLAMUJE CIĄGLE POLAKOW.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick