DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Szczepienie, które chroni przed rakiem. Trwa darmowy program

Od 27 maja ruszyły zapisy, a od 1 czerwca rozpoczęły szczepienia. Mowa o preparatach podawanych przeciwko wirusowi HPV, które będą przyjmować dzieci w wieku 12 i 13 lat. Program darmowych szczepień przygotowało Ministerstwo Zdrowia, a skorzystanie z niego jest nieobowiązkowe i bezpłatne. W jaki sposób można zapisać dziecko i jakie choroby wywołuje wspomniany wirus? Piszemy o tym na wlkp24.info.

HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysoko onkogenna, czyli prościej mówiąc jest przyczyną kilku rodzajów chorób nowotworowych. U kobiet prowadzi do raka narządów rodnych np. szyjki macicy, a u mężczyzn chorób odbytu i gardła.

HPV jest też przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki. Ponad 2,5 tys. kobiet w Polsce walczy z rakiem szyjki macicy, a ponad połowa z nich przegrywa tę walkę. Jednym z najlepszych sposobów ochrony przed tymi typami chorób nowotworowych są szczepienia. Właśnie rusza program dedykowany dzieciom wieku 12 i 13 lat. Zapisy na przyjęcie preparatu wyglądają podobnie, jak w przypadaku zapisów na szczepienia przeciw COVID-19. – Można to zrobić wchodząc na Internetowe Konto Pacjenta rodzica, wybierając zakładkę dzieci. Tam też wyświetlą się punkty szczepień w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Można również zapisać dziecko na szczepienie telefonicznie dzwoniąc pod numer 989 – mówi Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik prasowy Wielkopolskiego Oddziału NFZ.

Dzieciom urodzonym w latach 2010 i 2011 dedykowany jest właśnie program darmowych szczepień. Wiek osób, które będą mogły przyjąć preparat przeciwko HPV, nie jest przypadkowy . – Szczepienia te powinno wykonywać się do ukończenia przez dzieci 15. roku życia. Są one wtedy dwudawkowe. Dlatego też w tym roku te dwa roczniki zostały zakwalifikowane do darmowego programu szczepień – tłumaczy Karol Palczewski, lekarz, spcjalista medycyny rodzinnej.

Szczepienia, które będą wykonywane, są typowane przeciwko trzem najbardziej onkogennym podtypom HPV. Mowa o 16., 18. i 20. podtypie. A jak sprawdzić, czy jesteśmy zakażeni tym wirusem? W tym celu konieczna jest wizyta w laboratorium. – Wykrywamy go poprzez wymaz z dróg rodnych. Następnie za pomocą innowacyjnych testów genetycznych sprawdzamy, czy jest on obecny w wymazie kobiecym – informuje Maria Grzeszczyk, biotechnolog.

Koszt takiego badanie sięga ok. 300 zł, a czas oczekiwania na wynik to ok. 12 dni roboczych. Szczepienia będą wykonywane w przychodniach lekarza rodzinnego i punktach szczepień w całej Polsce. Przykładowo w Ostrowie Wielkopolskim preparaty przeciwko HPV będą podawane przy ulicy Wrocławskiej 28 i Wrocławskiej 81. Mapa punktów szczepień dostępna jest TUTAJ.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz