Sypią się mandaty za brak maseczek. Sanepid kontroluje po cywilnemu

23
W ostatnich miesiącach w marketach i innych miejscach usługowych na terenie Ostrowa Wielkopolskiego przeprowadzono 365 kontroli. To, czy mamy na siebie maseczkę, czy nie sprawdzają funkcjonariusze policji oraz pracownicy sanepidu, którzy kontroli dokonują po cywilnemu. Wystawiono 53 mandaty.

Robiąc zakupy w ostrowskich marketach często można zauważyć osoby, które nie mają na sobie maseczki. Obowiązek zasłonięcia nosa i ust jest jednak zawarty w ustawie, a nieprzestrzeganie go grozi mandatem karnym. – Przeprowadziliśmy 365 kontroli. 30 z nich odbyło się z funkcjonariuszami policji. Uznaliśmy jednak, że te kontrole lepiej będzie robić oddzielnie. Kontrole z policją nie odzwierciedlają stanu faktycznego. Funkcjonariusze chodzą jednak w mundurach i są widoczni. Pracownicy sanepidu kontrolują miejsca po cywilnemu – mówi Tadeusz Andrzej Biliński, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim.

Nałożono 53 mandaty w kwocie około 4,5 tysiąca złotych. Sanepid zapowiada, że to nie koniec kontroli. – Będziemy sprawdzać osoby wchodzące do sklepu, ale też te, które tam pracują. Koncentrujemy się zwłaszcza na osobach, które obsługują klientów, bo one albo nie noszą maseczki w ogóle, albo mają ją założoną niepoprawnie – dodaje Biliński.

Kwoty mandatów oscylują między kwotami od 50 złotych do 150 złotych. Wszystko zależy od tego, jak dana osoba zachowuje się podczas kontroli. Obowiązujących zasad nie przestrzegają głównie ludzie młodzi. – Młodzież w większości to lekceważy. Często dochodzi do nieprzyjemnych sytuacji – powiedział nam ochroniarz jednego z marketów na terenie Ostrowa.

Policja informuje, że kontrole odbywają się każdego dnia, w różnych częściach miasta.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

23 KOMENTARZE

 1. Sami łamali prawo na festynach, wrzucali na propagandowe profile policyjne zdjęcia bez maseczek z innymi ludźmi, a teraz nagle wielce mandaty piszą. Żałosne.

 2. Państwo policyjne . No pięknie. Ciekawe kto wpadł na taki pomysł i czy jest to zgodne z prawem i konstytucją, aby funkcjonariusz sanepidu wystawiał mandat. Muszę skonsultować sie z prawnikiem . Jak jest ktoś poszkodowany, to proszę napisać, jak wyglądała kontrola i kto ją wykonywał. Jak coś moge podać priv

  • Proponuję, żebyś w pierwszej kolejności skonsultował się z własnym łbem.
   A jak nie to idź na oddział covid19 do szpitala.
   Zobaczysz trochę życia.

 3. „Wystawiono 56 mandatów” w sytuacji gdy 99% kupujących we wszystkich sklepach nie zakłada maseczek.
  Te „maseczki” to chyba kontrolujący założyli sobie zamiast na twarz i nos-na oczy. 🙂
  W m-cu lipcu 2020 roku gdy dzwoniłem do ostrowskiego sanepidu w sprawie braku maseczek u klientów sklepu „Grosik” na ul. Gorzyckiej to usłyszałem od przyjmującej zgłoszenie że mam zadzwonić na policję bo ona takiego zgłoszenia nie może przyjąć. Natomiast od ostrowskiej policji, że mam się stawić osobiście (ok. 120km.). Cała ta 'kontrola” to jedna WIELKA KPINA!

 4. Proponuję kontrolować zakłady fryzjerskie bez wyjątku bo tam brak maseczek jest po równo u fryzjerów i klientów No i oczywiście nie ma dezynfekcji po każdym klijencie (śmiem wątpić czy w ogóle jest)

 5. Wszystko wina rządu, który przez 2 lata nie potrafi wprowadzić nakazu ustawą tylko jakieś rozporządzenia, którymi ludzie sobie podcierają 4 litery

 6. Czy urzędnicy sanepidu którzy gnębili restauratorów i przegrali sprawy w sądach odpowiedzieli już za swoje nielegalne czyny.

 7. Każdy z tych młodych ludzi lekceważących kwestię noszenia maseczek ma rodziców, dziadków. Część z nich na coś przewlekłego choruje, więc są w grupie ryzyka. Jak można tak nie dbać o swoich najbliższych. W głowie się nie mieści.

 8. Dla pań z szanowsnego sanepidu- prosze przejrzać materiały video także na tym portalu zamieszczane z imprez ,które urządzało starostwo powiatowe i urzad miasta w grudniu 2021 i prosze rozliczyc w pierwszej kolejności urzędasów bez maseczek na zamkniętych imprezach ,a póżniej brać sie za roboli, starczy wam odwagi ? Pytanie rotoryczne. Raczej Nie !

  • I samych policjantów (w sumie głównie policjantki – bo lepszy propagandowy wizerunek) dumnie uczestniczących w różnych imprezach w miejscach publicznych – również bez masek, mimo, że ówczesne prawo nakazywało ich noszenie przy niezachowaniu 2m dystansu.

 9. Nie strasz tak tym oddziałem covidowym bo jedyne co tam możesz zobaczyć to służbę zdrowia która zarabia po 10 tysiecy złotych i którym ta srandemia przynosi duże zyski. Dla nich każdy wpis covidowy to wieksza kasa.

 10. W przeciągu tygodnia byłem w 3 Ostrowskich bajkolandach, w każdym 100% klientów (rodziców) bez masek włącznie z obsługą, k.. Bylem w szoku,
  Gdzie odpowiedzialność za te dzieci?

 11. do Czytelnik. Trochę kultury proszę pana!!. Jeśli pracujesz w szpitalu że tak straszysz , to chyba jest pomyłka, bo pewnie pacjentów też tak grubiańsko traktujesz. Jakby byli leczeni amantadyną , iwermektyną ( która jest zatwierdzona w Japonii i zdaje się w Czechach ) – lub innymi lekami , to by nie było tyle ofiar śmiertlnych i hospitalizacji. A tak się ” leczy ” tylko tym co mówi minister niezdrowia. Proponuje spotkanie się na gruncie neutralnym , wymienimy opinie. Podam Malia , jesteś chętny??

 12. Taki covid straszny ze w szpitalach lekarze i pielęgniarki maseczki mają tylko na usta nałożone.. To chyba ludzie którzy są najbardziej świadomi zagrożenia jeśli takowe istnieje, dlatego ciężko dać wiarę w pandemię..

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick