DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Święto Pracy, czyli od czego to wszystko się zaczęło?

W 1886 roku standardem była praca po 12 godzin. Coraz większej liczbie osób w Chicago się to nie podobało. Napięcia społeczne wywoływały również fatalne warunki, w jakich musieli ją wykonywać. Wreszcie robotnicy wyszli na ulice i zaczęli głośno domagać się zmian na lepsze. Nie brakowało też zwolenników skrócenia dnia pracy do ośmiu godzin. Zabiegi przyniosły efekt, choć nie obyło się bez ofiar i rannych w wyniku zamieszek pod jedną z chicagowskich fabryk.

Domaganie się lepszych warunków pracy i podkreślenie wartości pracy ludzkiej rozlały się na inne kraje w tym także Europę. We Francji w 1889 roku II Międzynarodówka, a więc międzynarodowe stowarzyszenie partii i organizacji socjalistycznych ogłosiła 1 maja Świętem Pracy.

W Polsce najbardziej zakorzenione są wydarzenia 1-majowe związane z czasami PRL-u i obowiązkowymi pochodami zarządzonymi przez komunistyczne władze. Młodzi i starsi pod przymusem musieli maszerować ulicami miast. I właśnie w tamtym okresie, a dokładnie w 1950 roku, ustanowiono 1 maja świętem państwowym, wolnym od pracy. Tak jest do dzisiaj, choć sposób obchodzenia Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy znacznie się zmienił.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz