Święto 3 Maja. Na co przydała się krzepa generała i inteligencja ziemianki w tworzeniu Konstytucji?

3
230 lat mija od podpisania drugiej na świecie, a pierwszej w Europie ustawy rządowej regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja podpisana 3 maja 1791 roku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i konfederatów zmieniła losy naszego narodu i jest po dziś dzień najważniejszym aktem prawnym w Polsce. Wiele ciekawostek i anegdot krąży wokół całego Sejmu Czteroletniego, w którego przebieg swój znaczący wkład miał choćby generał Gorzeński - właściciel majątku ziemiańskiego w Dobrzycy w powiecie pleszewskim.

Hasłem „Vivat Konstytucja!” – jak podają historyczne źródła – skandowano uchwalenie przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i konfederatów pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji, czyli ustawy regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W roku 1919 i ponownie w 1990 ustanowiono w dzień podpisania Konstytucji, czyli 3 maja, Święto Narodowe. Pierwsza ustawa rządowa podpisana 3 maja 1791 roku miała na celu likwidację wad systemu opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej, wprowadziła monarchię dziedziczną odebrała prawo głosu i decyzji szlachcie, wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty, zniosła liberum veto.

Sygnowany przez 14 posłów Sejmu Czteroletniego dokument na czas zaborów Polski praktycznie stracił na wartości. Dziś jednak historia tworzenia Konstytucji jest jednym z najważniejszych okresów w dziejach naszego narodu. W rocznicę 3 maja warto wspomnieć, że wśród postaci skupionych wokół najważniejszej w kraju ustawy rządowej byli Ci, którzy budowali także historię naszego regionu. Generał Augustyn Gorzeński, właściciel majątku w Dobrzycy, jako bliski współpracownik króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, był naocznym świadkiem Sejmu Czteroletniego.

Każdy pasjonat historii z pewnością kojarzy obraz Jana Matejki przedstawiający pierwsze minuty po podpisaniu Konstytucji. Źródła donoszą, że dobrzycki generał wówczas w uwiecznionej na płótnie wielkiej fecie brał udział. Niezwykle szczegółowe, ciekawe anegdoty opowiada w materiale filmowym Stanisław Borowiak z dobrzyckiego Muzeum Ziemiaństwa. A historię tworzenia Konstytucji prezentuje dostępna dla odwiedzających od 4 maja wystawa w Panteonie przy Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. Konstytucja 3 maja po prostu została uchwalona i to wszystko. Nie miała żadnego wpływu na losy Polski bo już było za późno, zabory już były faktem. Szczegółowo to omawiano na TVP Historia w programie „Spor o historię”. No ale cóż, czymś trzeba się szczycić…

  2. Gwóźdź do trumny . Przyspieszyła wymazanie państwa polskiego z mapy Europy .

    Dzisiaj kontynuacja gloryfikacji niepotrzebnego romantyzmu bez refleksji jak można było uniknąć tragedii narodowej .

    Wiecznie wybrani .

    Tylko do czego nie wiadomo do dzisiaj .

  3. Wielkie święto, obchody, a mieszkańcy sądząc po ilości wywieszonych flag, mają to wszystko gdzieś…

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick