Święta takie same, jak rok temu? Biskupi czekają na wytyczne Episkopatu

7
Fot. Zdjęcie archiwalne
Wszystko wskazuje na to, że tegoroczna Wielkanoc będzie wyglądać tak samo, jak rok temu. Według nieoficjalnych informacji, rząd jeszcze przed świętami może wprowadzić zakaz przemieszczania się. Nie ma jednak żadnego potwierdzenia ze strony Ministerstwa Zdrowia. Biskupi czekają także na wytyczne Episkopatu, ale zachęcają wiernych do uczestnictwa w mszach świętych.

Choć Konferencja Episkopatu Polski nie wydała jeszcze oficjalnych wytycznych dotyczących zasad odprawiania świątecznych liturgii to wszystko wskazuje na to, że będą obowiązywać takie same, jak rok temu. W 2020 roku nie odbyło się tradycyjne święcenie potraw na stół wielkanocny. Biskupi zalecali wiernym, by modlitwę odmówić w domu. Zmiany dotyczyły także przedświątecznej spowiedzi. Dopuszczalna była ta w konfesjonale, jednak kapłani mieli być do dyspozycji wiernych i odbyć taką spowiedź także w innych miejscach, by nie dopuścić do gromadzenia się ludzi w kościołach.

Podczas ostatniej konferencji prasowej Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia można było usłyszeć, że rząd nie planuje zamknięcia kościołów. Jak mówił szef resortu, w miejscach modlitwy obowiązuje zasada 1 osoby na 15 metrów kwadratowych, a odpowiednie służby będą sprawdzać kościoły tak, jak np. galerie handlowe.

Decyzją Biskupa Kaliskiego od 15 lutego od odwołania obowiązuje dyspensa od uczestnictwa w mszach świętych. Zwolnienie z uczestnictwa w liturgii dotyczy osób starszych, z objawami infekcji, tych, którzy czują obawę przed zakażeniem oraz wszystkich przebywających w izolacji lub kwarantannie. Mimo trwającej epidemii i będącej w natarciu trzeciej fali koronawirusa, Biskupi zachęcają do udziału w modlitwie. “Biskupi zachęcają wiernych, by z zachowaniem koniecznej troski o zdrowie i bezpieczeństwo w czasie pandemii uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii i korzystać z sakramentu pokuty” – czytamy na twitterze Konferencji Episkopatu Polski.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

7 KOMENTARZE

 1. 18
  8

  Nie mam problemu bo w tym czasie obchodzę JARE ŚWIĘTO, jak moi przodkowie POLANIE uczczę jak oni odrodzenie się sił natury po zimie, były to bardzo huczne i wesołe święta. Sprzątano malowano jajka jako symbol powrotu życia po zimie, a nie katolski PATOS FU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 2. 9
  2

  No właśnie biskupi zachęcają wiernych do uczestniczenia w mszach i nabożeństwach a powinni przypominać że jest dyspensa i że wierni mogą się modlić w domu i uczestniczyć w mszach on line.
  Żaden proboszcz o tym nie przypomina!!
  A potem chrońmy seniorów i zamykajmy wszystkie sklepy.

 3. Jak się ludzie pozarazajá to potem niech wystąpią o odszkodowanie zamiast msze puścić na kablòwce lub z różnych kościołów na Trwamie i Radiu Maryja tak aby ci wszyscy mogli uczestniczyć i to bezpiecznie ale po przecież tu chodzi też o kase ,nigdy nie odpuszcza.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick