Święcenia kapłańskie i 30-lecie kapłaństwa ks. Nojmana [ZOBACZ]

11
Fot. twitter.com/konkatedra / Jacek Ryczkiewicz | konkatedra-ostrowwlkp.pl
Weekend w ostrowskiej Konkatedrze obfitował w podniosłe uroczystości. W sobotę dokonano święceń kapłańskich trzech diakonów, a w niedzielę świętowano 30-lecie kapłaństwa ks. kan. Krzysztofa Nojmana, proboszcza parafii Konkatedralnej.

To był historyczny weekend dla ostrowskiej Konkatedry, która w sobotę i w niedzielę była miejscem dwóch ważnych uroczystości. Najpierw wyświęcono na księży trzech diakonów, co prawdopodobnie było pierwszą i być może ostatnią tego typu uroczystością w tej świątyni, a następnego dnia obchodzono jubileusz 30-lecia święceń kapłańskich ks. kan. Krzysztofa Nojmana, proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim.

Święcenia kapłańskie

Uroczystość święceń kapłańskich podzielono na dwie części. Miało to związek z obostrzeniami dotyczącymi walki z koronawirusem. Trzech diakonów otrzymało święcenia w Katedrze w Kaliszu z rąk biskupa seniora Stanisława Napierały, a trzech kolejnych w Konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim z rąk biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna.

Wyświęceni w Katedrze w Kaliszu zostali:

 • Fabian Domagalski z parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Sycowie,
 • Jakub Karpisiewicz z parafii pw. św. Gotarda w Kaliszu,
 • Artur Zmyślony z parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Ostrzeszowie.

Wyświęceni w Konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim zostali:

 • Jakub Bogacki z parafii pw. Wszystkich Świętych w Droszewie,
 • Mateusz Paprocki z parafii NMP Nieustającej Pomocy w Przygodzicach,
 • Robert Szymura z parafii pw. Oczyszczenia NMP w Starymgrodzie.

Podczas homilii biskup zaznaczył, że „wzorem do naśladowania dla kapłana jest Jezus”. – Właśnie z Niego czerpiemy, w Niego zostaliśmy włączeni, sprawujemy Jego funkcję, z Jego ramienia Najwyższy Kapłan właśnie przez zmartwychwstanie, przez wywyższenie, gdzie zasiada po prawicy majestatu Bożego, w świątyni, która nie jest zbudowana ludzką ręką, może nieustannie wstawiać się za nami, przed obliczem Boga – powiedział celebrans biskup Buzun.

Jak zaznaczył po uroczystości ksiądz Mateusz Paprocki, to radość z dnia, na których czekał sześć lat. – Dzień, do którego sukcesywnie się przygotowywało przez różne posługi na drodze formacji seminaryjnej. To, co kiedyś było marzeniem, planem, teraz stało się rzeczywistością – podkreślił, cytowany przez oficjalną stronę internetową Konkatedry. – Mam świadomość tego, że jest to dzień radości, a później będzie krzyż. Nastawiam się na ciężką pracę – dodał ksiądz Robert Szymura.

30-lecie kapłaństwa ks. kan. Krzysztofa Nojmana

Dzień po święceniach kapłańskich, a więc w niedzielę, w ostrowskiej Konkatedrze miała miejsce uroczystość związana z 30-leciem kapłaństwa ks. kan. Krzysztofa Nojmana, proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim.

Jubilat zaznaczył na początku mszy, że sprawuje ją z podziękowaniem Bogu za dar powołania do życia kapłańskiego.

Po zakończeniu liturgii, kiedy odbierał życzenia i gratulacje, odniósł się do sobotnich wydarzeń, które miały miejsce w Konkatedrze – jak zaznaczył – historycznych. – Być może to pierwszy raz w tym kościele właśnie miały miejsce święcenia kapłańskie. Wśród nich został wyświęcony ksiądz Mateusz Paprocki, diakon, który u nas przez ostatnie miesiące odbywał praktykę duszpasterską – powiedział ksiądz Nojman. Po mszy udał się do Przygodzic, gdzie w rodzinnej miejscowości ksiądz Mateusz odprawił mszę prymicyjną.

Jak czytamy w nocie biograficznej dostępnej na stronie Konkatedry, ksiądz kanonik Krzysztof Nojman pochodzi ze Śremu, a święcenia kapłańskie przyjął w 1990 roku w Poznaniu. 1 lipca rozpoczął posługę w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrzeszowie. W 1994 roku został wikariuszem w parafii konkatedralnej w Ostrowie Wielkopolskim. Cztery lata później biskup Stanisław Napierała powierzył mu stworzenie nowej parafii i budowy kościoła przy ul. Krętej w Ostrowie. Następie został tam proboszczem. Od 1 lipca 2015 roku nieprzerwanie pełni obowiązki proboszcza ostrowskiej parafii konkatedralnej.

 

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

11 KOMENTARZE

 1. 20
  5

  Brawo ks Krzysztof. nasz Kościół to wspólnota dobrych kapłanów chcą nam wmówić że grzech jednego to grzech wszystkich. Nie damy sobą pomiatać.

 2. 14

  Ksiądz Kanonik Krzysztof Nojman to jest Ktoś. Dostąpiłem zaszczytu rozmowy z nim kilka lat temu. Poświęcił mi chwilę ale to wystarczyło by wiedzieć z KIM rozmawiam. Stuprocentowa empatia i współodczuwanie. Liga Mistrzów. Szacunek i szczere życzenia dalszej posługi w zdrowiu.

  • 1
   5

   zmien lekarza tryb pilny,z lasu wyszedles dopiero,srednioweiecze juz dawno minelo, w tej bajce byly smoki ? Nie uzywaj slow,ktorych znaczenia nie rozumiesz, dramat

 3. do rom… Być może masz rację bo mogłem się pomylić o kilka lat i piszę o kimś z kim nie rozmawiałem. W każdym razie Prałat, o którym napisałem ogarnął zajebisty granit i pozbruk. Jeżeli możesz to sprawdź datę 550 r. p.n.e.

 4. P.s.
  Na życie patrzysz bez emocji
  Na przekór czasom i ludziom wbrew
  Gdziekolwiek jesteś w dzień czy w nocy
  Oczyma widza oglądasz grę
  Ktoś inny zmienia świat za ciebie
  Nadstawia głowę podnosi krzyk
  A ty z daleka bo tak lepiej
  I w razie czego nie tracisz nic
  Przeżyj to sam, przeżyj to sam
  Nie zamieniaj serca w twardy głaz
  Póki jeszcze serce masz

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick