DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Święcenia kapłańskie i 30-lecie kapłaństwa ks. Nojmana [ZOBACZ]

To był historyczny weekend dla ostrowskiej Konkatedry, która w sobotę i w niedzielę była miejscem dwóch ważnych uroczystości. Najpierw wyświęcono na księży trzech diakonów, co prawdopodobnie było pierwszą i być może ostatnią tego typu uroczystością w tej świątyni, a następnego dnia obchodzono jubileusz 30-lecia święceń kapłańskich ks. kan. Krzysztofa Nojmana, proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim.

Święcenia kapłańskie

Uroczystość święceń kapłańskich podzielono na dwie części. Miało to związek z obostrzeniami dotyczącymi walki z koronawirusem. Trzech diakonów otrzymało święcenia w Katedrze w Kaliszu z rąk biskupa seniora Stanisława Napierały, a trzech kolejnych w Konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim z rąk biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna.

Wyświęceni w Katedrze w Kaliszu zostali:

 • Fabian Domagalski z parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Sycowie,
 • Jakub Karpisiewicz z parafii pw. św. Gotarda w Kaliszu,
 • Artur Zmyślony z parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Ostrzeszowie.

Wyświęceni w Konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim zostali:

 • Jakub Bogacki z parafii pw. Wszystkich Świętych w Droszewie,
 • Mateusz Paprocki z parafii NMP Nieustającej Pomocy w Przygodzicach,
 • Robert Szymura z parafii pw. Oczyszczenia NMP w Starymgrodzie.

Podczas homilii biskup zaznaczył, że „wzorem do naśladowania dla kapłana jest Jezus”. – Właśnie z Niego czerpiemy, w Niego zostaliśmy włączeni, sprawujemy Jego funkcję, z Jego ramienia Najwyższy Kapłan właśnie przez zmartwychwstanie, przez wywyższenie, gdzie zasiada po prawicy majestatu Bożego, w świątyni, która nie jest zbudowana ludzką ręką, może nieustannie wstawiać się za nami, przed obliczem Boga – powiedział celebrans biskup Buzun.

Jak zaznaczył po uroczystości ksiądz Mateusz Paprocki, to radość z dnia, na których czekał sześć lat. – Dzień, do którego sukcesywnie się przygotowywało przez różne posługi na drodze formacji seminaryjnej. To, co kiedyś było marzeniem, planem, teraz stało się rzeczywistością – podkreślił, cytowany przez oficjalną stronę internetową Konkatedry. – Mam świadomość tego, że jest to dzień radości, a później będzie krzyż. Nastawiam się na ciężką pracę – dodał ksiądz Robert Szymura.

30-lecie kapłaństwa ks. kan. Krzysztofa Nojmana

Dzień po święceniach kapłańskich, a więc w niedzielę, w ostrowskiej Konkatedrze miała miejsce uroczystość związana z 30-leciem kapłaństwa ks. kan. Krzysztofa Nojmana, proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim.

Jubilat zaznaczył na początku mszy, że sprawuje ją z podziękowaniem Bogu za dar powołania do życia kapłańskiego.

Po zakończeniu liturgii, kiedy odbierał życzenia i gratulacje, odniósł się do sobotnich wydarzeń, które miały miejsce w Konkatedrze – jak zaznaczył – historycznych. – Być może to pierwszy raz w tym kościele właśnie miały miejsce święcenia kapłańskie. Wśród nich został wyświęcony ksiądz Mateusz Paprocki, diakon, który u nas przez ostatnie miesiące odbywał praktykę duszpasterską – powiedział ksiądz Nojman. Po mszy udał się do Przygodzic, gdzie w rodzinnej miejscowości ksiądz Mateusz odprawił mszę prymicyjną.

Jak czytamy w nocie biograficznej dostępnej na stronie Konkatedry, ksiądz kanonik Krzysztof Nojman pochodzi ze Śremu, a święcenia kapłańskie przyjął w 1990 roku w Poznaniu. 1 lipca rozpoczął posługę w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrzeszowie. W 1994 roku został wikariuszem w parafii konkatedralnej w Ostrowie Wielkopolskim. Cztery lata później biskup Stanisław Napierała powierzył mu stworzenie nowej parafii i budowy kościoła przy ul. Krętej w Ostrowie. Następie został tam proboszczem. Od 1 lipca 2015 roku nieprzerwanie pełni obowiązki proboszcza ostrowskiej parafii konkatedralnej.

 

Napisz do autora

Komentarze (11)
 • S
  SEBASTIAN

  poniedziałek, 25 maja, 2020

  Brawo ks Krzysztof. nasz Kościół to wspólnota dobrych kapłanów chcą nam wmówić że grzech jednego to grzech wszystkich. Nie damy sobą pomiatać.

  Odpowiedz
 • R
  Romio

  poniedziałek, 25 maja, 2020

  Ksiądz Kanonik Krzysztof Nojman to jest Ktoś. Dostąpiłem zaszczytu rozmowy z nim kilka lat temu. Poświęcił mi chwilę ale to wystarczyło by wiedzieć z KIM rozmawiam. Stuprocentowa empatia i współodczuwanie. Liga Mistrzów. Szacunek i szczere życzenia dalszej posługi w zdrowiu.

  Odpowiedz
 • R
  Romio

  wtorek, 26 maja, 2020

  do rom… Być może masz rację bo mogłem się pomylić o kilka lat i piszę o kimś z kim nie rozmawiałem. W każdym razie Prałat, o którym napisałem ogarnął zajebisty granit i pozbruk. Jeżeli możesz to sprawdź datę 550 r. p.n.e.

  Odpowiedz
 • R
  Romio

  wtorek, 26 maja, 2020

  Zlecenie na mnie już jest … Szybko i skutecznie. Prawda w oczy kole …

  Odpowiedz
 • R
  Romio

  wtorek, 26 maja, 2020

  Ale na pewnym etapie pracy nad samym sobą pojawia się nieustraszoność więc nie boję się mafii …

  Odpowiedz
 • R
  Romio

  wtorek, 26 maja, 2020

  O V E R

  Odpowiedz
 • A
  Anonim

  środa, 27 maja, 2020

  P.s.
  Na życie patrzysz bez emocji
  Na przekór czasom i ludziom wbrew
  Gdziekolwiek jesteś w dzień czy w nocy
  Oczyma widza oglądasz grę
  Ktoś inny zmienia świat za ciebie
  Nadstawia głowę podnosi krzyk
  A ty z daleka bo tak lepiej
  I w razie czego nie tracisz nic
  Przeżyj to sam, przeżyj to sam
  Nie zamieniaj serca w twardy głaz
  Póki jeszcze serce masz

  Odpowiedz
 • PJ
  Poznań JEŻYCE

  czwartek, 28 maja, 2020

  Ty jesteś w błędzie a ja GAME CHANGER ?

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz