DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Świeć przykładem. Ogólnopolski dzień odblasków

Policjanci wielokrotnie prowadzili akcje, w których przechodniom rozdawali odblaski, które można przypiąć do plecaka, czy jednośladu. Mundurowi przypominają też sześć podstawowych informacji, które powinien znać każdy:

1. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.

2. Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.

3. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego.

4. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5-10 razy szybciej ! To może uratować pieszemu życie.

5. Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie – zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i in., spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.

6. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu).

W naszym regionie doszło już do wielu wypadków z udziałem pieszych. Miały one miejsce po zmroku. 38-letnia kobieta straciła życie na trasie Krotoszyn-Sulmierzyce. Dla 42-letniego kierowcy była kompletnie niewidoczna, nie miała na sobie żadnych elementów odblaskowych.

CZYTAJ: Śmiertelne potrącenie na trasie Krotoszyn-Sulmierzyce

Drugi śmiertelny wypadek miał miejsce na DW482 w powiecie kępińskim. 45-latek zginął po tym, jak uderzył w niego samochód osobowy. Z zeznań kierowcy wynika, że pieszego zauważył w ostatniej chwili i nie miał szans na uniknięcie zderzenia.

CZYTAJ TEŻ: Kępno. Nie żyje 45-latek. Kolejne potrącenie w regionie

Odblaski to obowiązek. Powinien je posiadać każdy pieszy. – Zgodnie z polskim prawem każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Przestrzegajmy tego obowiązku. A nawet więcej – używajmy elementów odblaskowych zarówno w obszarze niezabudowanym, jak i zabudowanym. Nośmy je o zmroku, w nocy i w dzień – apelują policjanci.

https://www.facebook.com/KPP.Krotoszyn/posts/1349378031892639?__xts__[0]=68.ARCk8eak-URdWRkXSfy-hpSjge9u0_rZ1N3wgZwiQp_g3n_zGT_INF8dP4WgaDG6XMSM-YcNXrNz_16ynSonUFH_Ej02UoXC2SKAyVtKpf5-gJb0xfeuYDztTEdTPfoIrhrNKIzL_MC4NHWICxr0VseSeFm-HuMTUddLnV0QzNJfxD_KrIMlj3I_tp1tCs1ivplloM7gbP0oIe7KlqnaSEggdmIhfGMMDNn7mMK_MVwM-_zsVml8Ugki8HJYqiVoGw-QYCG2NOnRR8PxZ-WCxRe8B8PN44IIwseZl_MCubYCzi_x_8vMPpABRusv3Qyn5xMnweuaQAQchVvbkEUmi5yPFQ&__tn__=-R

W ubiegłym roku w wypadkach drogowych zginęło ponad 2,8 tys. osób, a 37 tys. zostało rannych – tak wynika z danych policji na 2018 rok. Dużą grupę poszkodowanych stanowią piesi właśnie piesi.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz