Światowej sławy baletmistrz z powiatu ostrowskiego został Ambasadorem kultury polskiej

1
Tytuł Ambasadora kultury polskiej trafił w tym roku w ręce Wiesława Dudka. To światowej sławy baletmistrz pochodzący z Daniszyna w gminie Ostrów Wielkopolski, który tym samym został po raz drugi wyróżniony za wkład w polską kulturę. W 2019 roku został uhonorowany przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu w dziedzinie tańca. Został wówczas laureatem dorocznej nagrody przyznawanej przez ten resort.

Tym razem wyróżniono go jeszcze ważniejszym tytułem. W uzasadnieniu podano: „Zwycięzca w kategorii kultura to pierwszy Polak w historii, który został pierwszym solistą w operze w Stuttgarcie. Współpracował z najlepszymi reżyserami i choreografami scen baletowych świata. Otrzymał nagrodę im. Janiny Jarzynówny-Sobczak, przyznawaną wybitnym pedagogom, dziennikarzom, teoretykom i promotorom sztuki tańca. Na co dzień mieszka i pracuje w Tokio”.

Wiesław Dudek został nagrodzony obok Reprezentacji Polski w AMP Futbolu i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Jak mówi sam laureat „to ogromny zaszczyt”.

Gratulacje do baletmistrza spływają z całego świata, a wśród nich są także te kierowane z powiatu ostrowskiego. „Zasłużona nagroda! Przypomnę tylko, że był solistą Teatru Narodowego, pierwszym Polakiem, którzy został głównym baletmistrzem mi.in. w Berlinie. Ze swoją żoną diwą baletową Shoko Nakamurą stworzyli najpierw duet na scenach baletowych świata, a później w życiu prywatnym. Za osiągnięcia, za zdobycie w balecie niemal wszystkiego Wiesław Dudek otrzymał Wojciecha. Obecna nagroda jest tylko potwierdzeniem słuszności naszej decyzji. Brawo!” – napisał na fanpage’u starosta Paweł Rajski.

Wiesław Dudek ukończył łódzką szkołę baletową z tytułem „Najlepszy absolwent szkół baletowych w Polsce”, a następnie otrzymał angaż w Teatrze Wielkim w Warszawie. Światową karierę rozpoczął w 2000 roku. Oprócz historycznych sukcesów w operze w Stuttgarcie (został pierwszym solistą), a następnie w Berlinie (pierwszy Polak w historii, który otrzymał angaż na pierwszego solistę w Staatsballet). Współpracował z najlepszymi reżyserami i choreografami. Także jako pierwszy Polak wystąpił w solowych partiach Eugeniusza Oniegina w baletowej mekce, Teatrze Bolszoj w Moskwie.

Artysta gościł w 2018 roku w Ostrowie Wielkopolski, a jego uczestnictwo w zorganizowanym wówczas wydarzeniu w Ostrowskim Centrum Kultury zostanie zapamiętane na długo. Przed tym światowej sławy baletmistrzem miały okazję zaprezentować się najbardziej utalentowane adeptki tego tańca w mieście razem z artystkami z Japonii. Spektakl, który został wówczas wystawiony, by reżyserowany właśnie przez Wiesława Dudka.

Zobacz materiał Telewizji Proart z projektu „Młody duch tańca”

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick