DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Swastyka na suficie, portrety trumienne na ścianach, a na podłodze pralka z PRL-u. Ruszyły prace nad ekspozycją [ZDJĘCIA]

Coraz bliżej do oddania zwiedzającym nowego i nowoczesnego muzeum, które będzie miało siedzibę w Pałacu Radolińskich. Obiekt w ostatnich latach został wyremontowany z zewnątrz i w środku. Właśnie ruszyły prace związane z aranżacją wnętrz i montażem wyposażenia wystaw stałych. To ostatni etap prac rozpisanych dla tego historycznego obiektu.

Umowa na dostawę wyposażenia została podpisana pięć miesięcy po zakończeniu remontu wnętrz pałacu. W środku powstanie ekspozycja stała, a także wystawa edukacyjna w ramach projektu SOWA (Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności – minicentrum nauki z modułami wystawienniczymi i przestrzenią warsztatową na wzór Centrum Nauki Kopernik).

Przetarg na wykonanie aranżacji i wystawy stałej leży w gestii spółki New Amsterdam z Krakowa, która wygrała przetarg. Wcześniej odpowiadała za wykonanie m.in. wystaw:

  • Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu,
  • szlak turystyczny po podziemiach Rynku Głównego w Krakowie,
  • Centrum Edukacji Teatralnej w Krakowie,
  • Europejska Stolica Bajek w Pacanowie,
  • Muzeum Emigracji w Gdyni,
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdyni.

Inwestycja w Jarocinie ma pochłonąć 2,2 mln zł. 0,5 mln zł pochodzi z unijnej dotacji. Reszta zostanie pokryta z budżetu gminy.

Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, otwarcie wystawy w ramach tego projektu odbędzie się latem. Ekspozycja stała doczeka się prezentacji późną jesienią tego roku.

Elementy ekspozycji

Sala: Radolińscy i ich siedziby (dawna sala Lelewela)

Najbardziej okazałymi eksponatami będą tutaj oryginalne pałacowe wyposażenie: intarsjowany stół, skrzynia oraz szafa, a także intarsje „odklejone” z sąsiedniego pomieszczenia, gdzie – jak się okazało – znajdowały się wtórnie.

Uzupełnienie obiektów o większych wymiarach stanowić będą obrazy, portrety trumienne oraz witraże. Centralnym punktem przestrzeni będą dwie dedykowane gabloty prezentujące intarsje i witraże. Podświetlenie ledowe podkreślać będzie atrakcyjność prezentowanych form. Ekspozycja w przeszklonych gablotach umożliwi oglądanie przedmiotów z każdej strony. Ściana będzie pokryta wzorzystą tapetą, charakterystyczną dla pałacowych pomieszczeń Radolińskich.

Sala: Hugo von Radolin (dawny pokój nauczycielski)

Mocną stroną tej sali będzie oryginalna zachowana boazeria wraz z kominkiem. Dawniej mieściła się tutaj garderoba księcia Hugona von Radolina. Nad podświetlonym kominkiem umieszczone zostaną wydruki wielkoformatowe przedstawiające Hugona von Radolina. Po obu stronach – jego dwóch małżonek. Wszystkie „obrazy” będą w stylizowanej ramie nawiązującej do wystroju (drewnianej lub w kolorze złota).

Atrakcyjnym elementem ma być ekspozytor z wysuwanymi podświetlanymi szufladami prezentujący pamiątki z kolekcji rodzinnej.

Sala: Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy (dawna sala Grycza)

Zaprezentowana zostanie tu historia miasta i okolicy od utraty niepodległości w 1793 roku aż po rok 1939. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z okresem zaborów ilustrującym postawy serwilizmu wobec najpierw Prus, a potem Cesarstwa Niemieckiego oraz postawy patriotyczne, charakteryzujące się walką o utrzymanie tożsamości narodowej.

Zwieńczeniem tego tematu będzie zaprezentowanie Powstania Wielkopolskiego z podkreśleniem roli Jarocina w jego sukcesie. Powrót Jarocina do Polski pozwoli przedstawić dzieje miasta w okresie międzywojennym.

Sala: II wojna światowa (dawna sala z intarsjami)

Sala poświęcona zostanie historii miasta w czasie okupacji ze zwracającą uwagę gablotą opartą na planie swastyki, podkreślającą ten trudny i przerażający okres. Czerwona poświata podkreśli grozę tego momentu w życiu mieszkańców. Wokół pomieszczenia znajdzie się ciąg nazw ulic przemianowanych w języku okupanta.

Sala: PRL (dawna sala lekcyjna)

W centrum pomieszczenia ustawiona zostanie replika telewizora Rubin zintegrowana z aplikacją multimedialną prezentującą historię Jarocina w czasach PRL-u. Na ścianach znajdą się wielkoformatowe wydruki prezentujące sceny z codziennego życia mieszkańców, a pod ścianą staną meble oraz – w szklanej gablocie – sprzęty RTV i AGD jako eksponaty z epoki.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • HE
    Hrabina Eulalia

    wtorek, 26 kwietnia, 2022

    Nie mają na co forsy wydawacz w dodatku naszej, po co mi widok sfastyki na suficie? pralki ? do dupy ta ekspozycja/

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz