Susza daje się we znaki – pożary lasów w regionie. Jak nie przyczynić się do pożaru?

0
fot. pixabay.com
Strażacy z ostrowskiej jednostki Państwowej Straży Pożarnej mają sporo pracy. W bardzo krótkim odstępie czasu doszło do aż trzech pożarów. Dwóch w Jankowie Przygodzkim i jednego z miejscowości Raduchów, w gminie Sieroszewice.

Pożary na szczęście nie okazały się poważne. – W Raduchowie płonęło 3000 metrów kwadratowych, w Jankowie Przygodzkim zaledwie 200 metrów kwadratowych. Udało nam się szybko ugasić ogień. Nikomu nic się nie stało, pożar nie spowodował większych strat. W pożarze w Raduchowie brało udział pięć jednostek Straży Pożarnej, a w Jankowie Przygodzkim cztery, czyli minimum, które wysyłamy do zgłoszenia o pożarze – mówi st. kpt. Zbigniew Foltynowicz z Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim.

Brak opadów deszczu w ostatnim czasie spowodował olbrzymie susze. Instytut Badawczy Leśnictwa codziennie aktualizuje mapę zagrożeń pożarowych na terenie całego kraju. Obecnie w naszym regionie obowiązuje średni stopień zagrożenia.

fot. Instytut Badawczy Leśnictwa

Do pożarów lasów w głównej mierze przyczynia się człowiek. Kiedy panuje susza, a my chcemy pospacerować po lesie, obowiązują nas szczególne środki ostrożności. – Podstawą jest nie zostawianie szklanych butelek oraz niedopałków papierosów na ściółce leśnej. Pamiętajmy też żeby zrezygnować z wjazdu do lasu samochodem. Rozgrzany katalizator także może być źródłem ognia – apeluje st. kpt. Zbigniew Foltynowicz.

>> Jesteśmy też na Facebooku. Polub nasz fanpage! <<

Co zrobić gdy zobaczymy ogień? – Jeśli widzimy dym, możemy ogień zdusić go w zarodku rzucając na niego gałęzie lub koc. Mimo tego natychmiast trzeba powiadomić Straż Pożarną. W takich warunkach ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko – dodaje Foltynowicz.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick