Sukces strażaków z Topoli Małej. Tytuł Mistrza Europy oraz pierwsze i drugie miejsce na zawodach w Racocie

0
Fot. UG Ostrów Wlkp.
Ochotnicza Straż Pożarna z Topoli Małej odniosła ogromny sukces podczas zawodów w Racocie. XVI europejskie i XIX Krajowe Zawody Sikawek Konnych odbyły się 18 sierpnia. Każda z drużyn musiała pokonać tor przeszkód oraz przewrócić za pomocą ręcznie tłoczonej wody tzw. ognik. Do końcowego wyniku wliczano nie tylko czas pokonania toru, ale też prezentację zabytkowego sprzętu i historycznych mundurów.

W zawodach zorganizowanych w Racocie wystartowała męska i żeńska reprezentacja strażaków ochotników z Topoli Małej. Każda z drużyn musiała pokonać tor przeszkód i przewrócić tzw. ognik za pomocą ręcznie tłoczonej wody. Strażacy z podostrowskiej wioski zdobyli drugie miejsce w kategorii drużyn męskich i drugie w kategorii żeńskiej.

Oprócz drużyn z polski startowały także zespoły zagraniczne: Žďár nad Sázavou (Czechy) oraz Sümeg i Pomáz (Węgry). Zwycięskie formacje męskie i te spoza Polski rywalizowały o Grand Prix. Drużyna OSP Topola Mała wygrała rywalizację, zdobywając w ten sposób tytuł Mistrza Europy.

Ten wielki sukces strażaków wiąże się z ogromem pracy, jaki wkładają w przygotowanie do zawodów. – Przed startem bardzo dużo ćwiczymy, zarówno zespół męski jak i żeński. Zależy nam, by jak najlepiej zaprezentować się na tak prestiżowych zawodach. Od kilku lat odnosimy sukcesy, z których bardzo się z tego cieszymy. Myślę, że to zasługa naszych systematycznych treningów, zespołowej pracy no i szczęścia, które nam towarzyszy od kilku lat – mówi Rafał Dolata z OSP Topola Mała oraz radny Gminy Ostrów Wielkopolski.

Do końcowej klasyfikacji liczył się czas pokonania toru przeszkód oraz punkty przyznane za prezentację drużyny w historycznych strojach i sikawki konnej. Ta, której używają strażacy z Topoli Małej, jest jednym z najstarszych tego typu sprzętów gaśniczych w Polsce. Została wyprodukowana w Niemczech, pochodzi z 1885 roku. Strażacy z Topoli Małej mają ją w swojej remizie od 1923 roku.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick