Sukces przeglądu „Maska”. Ostrowscy artyści wysoko [ZDJĘCIA]

0
Sebastian Matyszczak
Wielkim sukcesem zakończył się XVII Przegląd Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych "Maska" 2018. Nie brakowało łez, śmiechu, tańców i prawdziwego aktorstwa.

Czternaście zespołów z Wielkopolski, a wśród nich niepełnosprawni aktorzy m.in. z Ostrowa Wielkopolskiego, Kalisza, Jarocina i Pleszewa wystąpili na scenie Ostrowskiego Centrum Kultury.

Poziom był bardzo wyrównany i jury miało twardy orzech do zgryzienia przy wyborze najlepszych spektakli. Przyznano pięć równorzędnych wyróżnień. Otrzymały je: Teatr „Kółeczko” z Mosiny, Zespół „Ogniki” z Poznania, „Rupieciarnia” z Pleszewa, „Kajtuś czarodziej” z Ostrowa Wielkopolskiego oraz „Koło żywego słowa” z Ostrzeszowa.

Trzecie miejsce zajęła grupa teatralna „Po prostu” z Odolanowa, drudzy byli aktorzy z „Teatru na 103” z Poznania. Zwycięzcami tegorocznej edycji zostali natomiast dzieci z „Teatru niewielkiego” również z Poznania.

Aktorzy bardzo pozytywnie ocenili swoje występy. – Mieliśmy przedstawienie na podstawie bajki o trzech świnkach. Ja byłem wilkiem. Troszkę się stresowałem na scenie, ale występuję już kilka lat i podoba mi się to. Co roku jestem na „Masce” – mówi Sebastian Jarosik ze Szkoły Specjalnej w Ostrowie Wielkopolskim. – Jestem zadowolona, że wzięłam udział w tym spektaklu. Śpiewałam też solo jedną z piosenek Sylwii Grzeszczak dodaje Kinga Maciejewska ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim.

– W tym roku przygotowaliśmy przedstawienie na podstawie legendy „Dąb i trzcina”. Chcieliśmy, żeby dzieci pokazały, czym jest słabość, a czym siła. Uważam, że nasza grupa bardzo dobrze pokazała to, że siła nie zawsze zwycięża, a słabszy również może daleko zajść – wyjaśnia Magdalena Albrecht-Walczak, jedna z opiekunek grupy z Mosiny.

Przegląd „Maska” cieszy się coraz większym uznaniem, które udało się wypracować na przestrzeni lat. Pierwsza edycja odbyła się 17 lat temu. Ważną rzeczą jest odejście od myślenia segregacyjnego i pójście w stronę integracji niepełnosprawnych z – mówiąc w cudzysłowie – pełnosprawnymi – wyjaśnia Justyna Szymańska, organizator imprezy.

Udział w takim przeglądzie wcale nie jest dla dzieci łatwy. – Każdy z młodych aktorów musi nauczyć się na pamięć swojej roli, a do tego zapamiętać, po kim występuje. Trzeba pamiętać, że są to dzieci z niepełnosprawnościami intelektualnymi, dla których jest to ogrom pracy. Jestem pełna podziwu patrząc na nie, kiedy występują. Dzisiaj znów miałam gęsią skórę i popłynęły łzy – wyznaje Monika Harlak, pracownik zespołu szkół specjalnych i opiekunka grupy teatralnej „Kajtuś czarodziej” z Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Ostrowie Wielkopolskim.

W XVII Przeglądzie Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych „Maska” 2018 wzięło udział 14 zespołów. Przyjechały one z Ostrowa Wielkopolskiego, Kalisza, Borzęciczek, Ostrzeszowa, Wolicy, Konarzewa, Pleszewa, Poznania, Jarocina, Mosiny i Odolanowa.

 

 

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick