Strażnicy miejscy sprawdzą, czym palisz w piecu

25
Mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego mogą spodziewać się kontroli ze strony strażników miejskich. Będą dotyczyć tego, co jest spalane w przydomowych piecach. "Zgodnie z obowiązującymi przepisami przekształcanie termiczne odpadów jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny do 500 zł" - wyjaśnia Grzegorz Szyszka, komendant Straży Miejskiej w Ostrowie Wielkopolskim.

Kryzys energetyczny to poważne wyzwanie dla mieszkańców Polski w okresie jesienno-zimowym. Ceny węgla dla części mieszkańców są zbyt wysokie. Niektórym pomoże dodatek węglowy, ale to tylko kropla w morzu potrzeb, która wystarczy być może na kupno tony.

Czym będą opalać domy mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego? Sprawdzi to straż miejska. Komendant municypalnych zapowiedział, że również w tym roku będą prowadzone kontrole. – Zgodnie z obowiązującymi przepisami przekształcanie termiczne odpadów jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny do 500 zł. Każda osoba, która dopuszcza się tego rodzaju rzeczy, musi liczyć się z konsekwencjami lub też skierowaniem wniosku do sądu. Tam z kolei kara może wynieść do 5 000 zł – podkreśla Grzegorz Szyszka, komendant Straży Miejskiej w Ostrowie Wielkopolskim.

Jeśli strażnik nie zostanie wpuszczony do domu w celu kontroli, mieszkaniec posesji – jak podkreślają municypalni – musi liczyć się z tym, że popełnia przestępstwo. – W przypadku podejrzenia, że spalane były odpady, możemy pobierać próbki i wysyłać do laboratorium. Ono wystawia ekspertyzę i na tej podstawie wiemy, czy były spalane odpady, czy też nie – zaznacza.

Straż miejska nawet latem otrzymuje informacje o wydobywającym się dymie z kominów. Jak podkreśla szef municypalnych, najczęściej są to przypadki związane z podgrzewaniem wody do użytku domowego. Municypalni podejrzewają, że w związku z sytuacją na rynku opałowym, niektórzy mogą mieć obawy dotyczące tego, co będzie trafiało do pieców w tym sezonie grzewczym.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

25 KOMENTARZE

 1. A może straż miejska pomoże w zakupie opału a później będzie przeprowadzała kontrolę chyba że Pani Prezydent postara się o opał. A Panu kazali tak mówić czy samodzielna inicjatywa-bo mnie byłoby wstyd w czasie kiedy są takie problemy a poza tym ludzie nie mają pieniędzy. Gratuluję -już nic nie jest wstanie mnie zdziwić. Taka rada po co chodzić po domach i sprawdzać,lepiej pojechać pod sklad w Gorzycach i spisać ludzi którzy stoją w kolejce po opał (oni pewnie palą byle czym zeby ogrzać swoje rodziny )

 2. Wiekszego DEBILIZMU juz dawno nie słyszałem co czym ludzie maja palic w piecu skoro węgla NIE MA . A to dzięki cudownej partii rządzącej pis .

 3. Gdybym miała wybrać : nagrzać dzieciom w domu i dostać mandat, a siedzieć w zimnie to zdecydowanie wybrałabym to pierwsze.
  Ludzie którzy nie maja na węgiel , nie beda tez mieli na mandaty.
  Wydaje mi sie, ze w czasach w których musisz liczyć każdy grosz i martwić sie o przeżycie , ekologia schodzi jednak na dalszy plan….

 4. Po całym życiu mieszkania w tym miasteczku zaczynam myśleć coraz bardziej o wyjeździe stąd tu jest coraz gorzej łapówkarstwo , przekupstwo,dziwne kontrole. Mam pogląd na inne miasta i takie rzeczy nie mają miejsca.

 5. Polska zjednoczona prawica rodzinna węgla naszego mamy na 200 lat ale super specjaliści zapomnieli o jesieni zimie i wiośnie niema czym się przejmować za trzy kwartały będzie lato moi kochani trzymajcie się cieplutko z pozdrowieniami Andrzej D

 6. Zajmijcie się lepiej nielegalnym i darmowym parkowaniem na chodnikach. Jestescie tak samo nieudolni jak Ci panowie ze strefy parkowania. Wiecie wszyscy gdzie można stać ma chodniku i za darmochę na Raszkowskiej ???? Bok banku Santander oraz jego okolicach mimo znaku zakazu

 7. Zapraszam każdego strażnika który ma uprawnienia do wejścia do czyjegoś domu oczywiście w obecności policji. Drzwi do mieszkania będą szeroko otwarte. Na podwórku będą biegać amstafy oraz kilka pitbulli.

 8. Węgla niby nie ma. Gaz w górę, prąd w górę. W kaflaku palić nie wolno.. czy ktoś jeszcze w tym kraju myśli trzeźwo?.

 9. Kto jakim prawem może wystawić mandat? Ciekawe czy ci strażnicy miejscy będą kontrolować swoje własne domy. Paranoja. Niech ludzie zaczną wychodzić na ulicę protestować

 10. Straż miejska w Ostrowie pracuje do 18.00 w dni robocze a w weekend mają wolne, eldorado smrodziarzy zaczyna się po 18.00 więc ten artykuł jest bez sensu.

 11. Spróbujcie tylko przyjść do mnie na kontrolę. Zaraz poleci na was skarga do prezesa. Powiem tylko, że oponami nie palę. I won z mojej posesji.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick