Straż Miejska będzie mogła wystawić mandat za brak kompostownika i deklaracji śmieciowej

7
Strażnicy Miejscy otrzymali dodatkowe kompetencje. Teraz będą mogli wystawiać mandaty za brak deklaracji śmieciowej oraz brak kompostownika, jeśli właściciel posesji go nie posiada, a wpisał korzystanie z niego właśnie w tę deklaracje. Kontrole w Ostrowie Wielkopolskim mają się wkrótce rozpocząć.

Od 1 lipca 2020 roku selektywna zbiórka odpadów komunalnych jest obowiązkowa, a kolejne samorządy wprowadziły tzw. piątą frakcję, czyli osobne zbieranie bioodpadów do brązowych pojemników. Do tej pory istniał podział na pojemniki: żółty, niebieski, zielony i czarny do odpadów zmieszanych.

We wrześniu weszły w życie kolejne przepisy tym razem rozszerzające pracę strażników miejskich i gminnych, które mają jednak wiele wspólnego ze zbiórką odpadów. Teraz municypalni będą mieli podstawy, aby sprawdzać, czy bioodpady są właściwie gromadzone na podstawie deklaracji śmieciowej, a więc czy w przypadku posiadania kompostownika, właśnie tam one trafiają.

– W tej chwili funkcjonariusz może nałożyć na właściciela posesji mandat karny w wysokości do 500 zł za brak deklaracji związanej z wysokością opłaty za odpady  komunalne. Druga sytuacja związana z nowymi uprawnieniami dotyczy braku kompostownika na terenie posesji. Oznacza to, ze jeżeli właściciel składając wcześniej deklarację śmieciowa, zawiera w niej, że będzie posiadał kompostownik zamiast pojemnika, a w trakcie kontroli okaże się, że go nie ma, wówczas również może zostać ukarany mandatem w wysokości do 500 zł – wyjaśnia Grzegorz Szyszka, komendant Straży Miejskiej w Ostrowie Wielkopolskim.

Kontrole rozpoczną się prawdopodobnie w ciągu najbliższych dni i będą się odbywać we współpracy straży miejskiej z Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

7 KOMENTARZE

    • nie my mamy tylko płacić a jak nie to kara – urzędnik za nic nie odpowiada a na pewno nie za smród bo to przecież nie podlega straży miejskiej- powoli stajemy sie niewolnikami mafi , mafi urzędniczej mamy płacić a jak nie to wyp.. przepraszam mandat.

  1. A czy organ kontrolujący będzie potrafił wskazać podstawę prawną takiej kontroli? Czy od razu zacznie straszyć kolejnym mandatem?
    A jeśli nie zastaną mnie w domu? Sami wejdą, sami sprawdzą?
    Brednia…

  2. Leśne dziadki z Ciechocinka potrafią tylko czepiać się spokojnych ludzi a gdzie naprawdę potrzeba to ich nie ma. A co do interwencji na terenie posesji to też przypał, jak ktoś pali śmieci to po godzinie 18 nie mogą kontrolować i wielu to wykorzystuje.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick