Strajk zawieszony. Uczniowie i nauczyciele wrócili dziś do szkół

13
Rozpoczął się w 8 kwietnia i trwał 20 dni – ogólnopolski strajk nauczycieli decyzją władz Związku Nauczycielstwa Polskiego zawieszono w sobotę 27 kwietnia i dziś zarówno pedagodzy, jak i uczniowie wrócili do klas lekcyjnych.

Po 20 dniach ogólnopolskiego strajku nauczycieli w szkołach znów rozbrzmiał lekcyjny dzwonek. uczniowie wrócili do normalnego trybu nauki, a nauczyciele do pracy. – Pozostało w nas jakieś rozgoryczenie i niezgoda na to, co się wydarzyło – mówi Katarzyna Frelkiewicz, nauczycielka w Szkole Podstawowej Spółdzielni Oświatowej Edukator w Ostrowie Wielkopolskiem – Dzisiaj wróciliśmy wszyscy do pracy, bo tą pracę kochamy i to, co robimy w swoim życiu, jest dla nas na prawdę ważne – dodaje nauczycielka.

Zajęcia w szkołach odbywają się już tak, jak zwykle. Nie ma też obawy, że wakacje dla uczniów mogą rozpocząć się później. – Strajk odbył się w kwietniu. Kwiecień to miesiąc, kiedy odbywają się rekolekcje, to również czas, kiedy ósmoklasiści piszą egzamin, a pozostali uczniowie mają ustawowo trzy dni wolne. Mało tego, to był również czas wiosennej przerwy świątecznej, w związku z tym, biorąc pod uwagę naszą szkołę dzieci straciły tylko pięć dni zajęć dydaktycznych – tłumaczy Agnieszka Tuczyńska, wicedyrektor Szkoły odstawowej Spółdzielni Oświatowej Edukator w Ostrowie Wielkopolskiem.

Dodatkowo podstawa programowa rozpisana jest mniej więcej na 34 tygodnie, a rok szkolny to 36 tygodni. W szkołach średnich dni strajkowych, w których powinny być realizowane zajęcia jest więcej – trzeba będzie nadrobić około 2 tygodni zaległych tematów. – Każdy nauczyciel będzie indywidualnie wyrównywał te braki, które powstały, bo siłą rzeczy powstały. Myślę, że to będzie taka indywidualna, kreatyna praca każdego nauczyciela, tak by te braki wyrównać, nadrobić ten materiał. Liczę, że uczniowie, którzy przez trzy tygodnie byli poza szkoła, sięgali w tym czasie do książek – mówi Marek Lewicki, dyrektor ostrowskiego I Liceum Ogólnokształcącego.

Strajk, jak do tej pory nie przyniósł żadnych konkretnych rozstrzygnięć. Nauczyciele nie zgodzili się na propozycję 15% podwyżki, którą oferował im rząd.

redaktor wlkp24.info
katarzyna.paus@tvproart.pl

13 KOMENTARZE

  • 28
   14

   “Dzieci straciły tylko 5 dni”? Czy te nauczające młodzież osoby nie wiedzą, że niektórzy stracili cały rok, bo nie mogli poprawić niedostatecznej oceny z danego przedmiotu, bo jeden z drugim pracownik oświaty (trudno mi ich nazwać nauczycielami) strajkował i wielu dla zachowania kasy poszedł na L4. Czy uniemożliwienie poprawy stopnia z danego przedmiotu jest chwałą dla strajkujących nauczycieli, prowadzonych przez Broniarza i Schetynę? Swoją drogą gdzie był ZUS, żeby ścigać oszustów ze strony tych niegodnych belfrów i pseudolekarzy?! Pomijam zachowanie dyrektorów szkół choćby takiego jak np. dyrektor II LO, który to brał udział w manifestacji strajkowej na rynku. Czy ten osobnik powinien nadal być dyrektorem?

  • 6
   1

   Jeszcze się ta szopka nie skończyła, bo każdy strajkujący nauczyciel swoją godność zaczyna dopiero odczuwać przy podwyżce o 1000 zł. 700 zł. dla nich, to pogarda i upokorzenie.

  • Pytasz czy dyrektor II LO uczestniczący w manifestacji strajkowej powinien być nadal dyrektorem? Przypuszczam, że nie, ale gdyby nie miał przyzwolenia na takie zachowania pana Starosty Rajskiego, to byś go tam nie znalazł, tak jak Wasieli, dyrektora Domu Kultury w Wysocku Wielkim, który pewnie był tam z nagłośnieniem i gitarą. Ponadto oczekuję, żeby takie “domy kultury” powstały np. w Gorzycach Wielkich, Topoli, Zacharzewie, Radłowie i długo by jeszcze wymieniać.

 1. 7
  2

  Moja starsza siostra pokazała mi na tubie ostrowa “Szkoła mówi dość” 2:31 jak to jej dyrektor brał udział w manifestacji. Poza tym gdybym był bombą z matematyki, to na pewno bym aplikował jako 8-klasista do tej szkoły.

  • Jeżeli na tej manifestacji był były dyrektor II LO Kornaszewski i jego siostra Drozd, to nie mogło przecież zabraknąć obecnego dyrektora tej szkoły. On przecież musi dbać o dobre imię szkoły no i o nabór.

 2. 4
  1

  Qźwa ten dyrektor II LO Ziobro, to chyba jedyny dyrektor, który propagował i popierał nieklasyfikowanie uczniów i nieodbycie się matur! Ja cię kręcę! Kto go zrobił dyrektorem szkoły! I dlaczego nadal nim jest!

  • 5
   1

   Jakiś czas dzwoniłem do tej szkoły i nie było Pana dyrektora bo był w roku szkolnym przez miesiąc na rehabilitacji zdrowotnej. Nomen omen wf-isty z wykształcenia. Czy w Ciechocinku tego nie wiem. Teraz kiedy znów dzwoniłem w sprawie mojego dzieciaka co będzie z maturą, to się dowiedziałem, że sekretarka też jest niedostępna. Pozdrowienia dla pana Starosty i pracowników ZUS!

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick