Strajk nauczycieli? Przedstawiamy sytuację w regionie

29
Fot. Pixabay
Wszystko wskazuje na to, że w poniedziałek dojdzie do strajku nauczycieli w całej Polsce. Lekcji nie będzie także w większości placówek w naszym regionie. Tak przynajmniej wynika z referendów przeprowadzonych w poszczególnych szkołach. Jak sytuacja wygląda w poszczególnych powiatach? Sprawdziła redakcja wlkp24.info.

OSTRÓW WIELKOPOLSKI

W Ostrowie gotowość do strajku wyrazili nauczyciele praktycznie ze wszystkich placówek. Jak wynika z marcowego referendum, za strajkiem opowiedziały się dwadzieścia trzy z dwudziestu czterech ostrowskich placówek. Jedynie przedszkole nr 8 im. Krasnala Hałabały w Ostrowie Wielkopolskim nie przystąpi do strajku. O tym jednak, ilu nauczycieli faktycznie weźmie udział w proteście, przekonamy się 8 kwietnia, kiedy ma dojść do strajku. Chyba, że w weekend któraś ze stron zaproponuje rozwiązanie będące do zaakceptowania przez drugą stronę.

W związku ze zbliżającym się strajkiem na polecenie Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Beaty Klimek w mieście powstał sztab kryzysowy. W jego skład wchodzą m.in. dyrektorzy szkół, Straż Miejska oraz takie instytucje, jak Mediateka. Celem powołania tej grupy jest nadzór oraz zorganizowanie zajęć pozaszkolnych tym dzieciom, którymi w czasie strajku nie mogą zaopiekować się rodzice.

– W przypadku nieprzewidzianego zamknięcia przedszkola lub szkoły, rodzicom dzieci do ukończenia przez nie ósmego roku życia, przysługuje tzw. „zasiłek opiekuńczy nad zdrowym dzieckiem”. To m.in. nieprzewidziane zamknięcie szkoły bądź przedszkola, kiedy rodzic o tym zamknięciu jest powiadomiony w okresie krótszym, niż 7 dni. Takie powiadomienie powinno się odbyć zgodnie z regułami przyjętymi w danej placówce szkolno-wychowawczej. I taki zasiłek przysługuje jednemu z rodziców w zależności od tego, kto o ten zasiłek wystąpi. Przysługuje on maksymalnie 60 dni w roku – powiedziała Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

OSTRZESZÓW

W Ostrzeszowie w spór zbiorowy weszło 12 placówek, a w 11 odbędzie się strajk. Większość nauczycieli opowiedziała się za strajkiem. W niektórych jest to 100% nauczycieli. – Jesteśmy przygotowani. Oczywiście rodzice zostali o wszystkim poinformowani, ale jeśli podczas strajku dzieci będą na terenie placówki, otrzymają należytą opiekę – poinformowała Maria Adamska, prezes ostrzeszowskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.

PLESZEW 

W Pleszewie także nie obędzie się bez strajku. W całym okręgu pleszewskim, manifestować swoje niezadowolenie będą nauczyciele z 21 placówek. 100% biorących udział w referendum. – W samym Pleszewie mamy dziewięć placówek oświatowych. Siedem z nich planuje przystąpić do strajku. Nie mają tego w planach dwa przedszkola – poinformował portal wlkp24.info Piotr Kowalik, prezes pleszewskiego oddziału ZNP.

KROTOSZYN

Podobnie sytuacja wygląda w Krotoszynie, gdzie także większość szkół i przedszkoli zadeklarowało gotowość wzięcia udziału w strajku. O tym, czy rzeczywiście wyniki referendum pokryją się z rzeczywistością przekonamy się prawdopodobnie w poniedziałek.

Burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek poinformował, że dla dzieci, którzy w razie protestu nie będą mogły liczyć na opiekę rodziców bądź innych osób, władze przygotowały plan zajęć zastępczych. „W przypadku braku możliwości pozostawienia dzieci i młodzieży w domu organizowane będą zajęcia opiekuńcze w tych placówkach. (…) Informuję ponadto, że w przypadkach braku możliwości objęcia zajęciami opiekuńczymi wszystkich dzieci w szkole uruchomione zostaną także inne samorządowe instytucje, które będą wspomagały szkoły i przedszkola w zapewnieniu opieki nad uczniami. W porozumieniu z dyrektorami szkół takie zajęcia mogą się odbywać w Krotoszyńskim Ośrodku Kultury, Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej, Muzeum Regionalnym i obiektach Centrum Sportu i Rekreacji”.

JAROCIN

W Jarocinie do protestu planuje przystąpić 16 placówek. W nich odbyły się referenda i większość głosujących opowiedziała się za strajkiem. Dyrektorzy zostali powiadomieni o decyzji nauczycieli, więc – jak mówi Hanna Czerniak, szefowa Związku Nauczycielstwa Polskiego w Jarocinie – wszystkie formalności prawne zostały zachowane.

Dyrektorzy szkół, podobnie, jak w Ostrowie, planują zorganizować zajęcia zastępcze dla dzieci i młodzieży, która nie będzie mogła liczyć w czasie protestu na opiekę np. rodziców, którzy będą musieli być w tym czasie w pracy.

Większość przedszkoli na terenie powiatu jarocińskiego jest niepublicznych, a te, które są zrzeszone w strukturach ZNP, także zadeklarowały gotowość do strajku. Czy z niego skorzystają – czas pokarze. Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie i odbywają się kolejne rundy negocjacji.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

29 KOMENTARZE

 1. Nie wiem czy to prawda, bo mi się to w głowie nie mieści ale ponoć w jednej ze szkół ponadpodstawowych nauczyciele namawiają uczniów, żeby ci przynieśli od swoich rodziców usprawiedliwienia za ich dni nieobecności podczas strajku. Mam nadzieję, że to nieprawda.

  • Bo wtedy belfer będzie mógł podjąć decyzję o niebranie udziału w strajku i dostanie pełne wynagrodzenie którego nie otrzyma jak weźmie udział w strajku.

 2. To jest nie do pojecia aby w tak trudnym czasie jak egzaminy zostawic ucznia samego. I oni opowiadaja, ze im na sercu jest dobro ucznia??? To tak samo jak lekarzom najwazniejszy jest pacjent a Ci bez niczyjej pomocy umieraja na korytarzach. Ja znam troche srodowisko nauczycieli i nie znam rakich co mala zarabiaja. Jak maja (tak twierdza) 1700 zl to niech ida na kase di Lidla czy Biedronki

  • To słabo znasz środowisko nauczycieli bo ja akurat znam wielu młodych nauczycieli, którym na konto co miesiąc nie wpływa więcej niż 1800 zł 🙂

  • To słabo znasz sytuacje nauczycieli bo akurat ja znam wielu, którym na konto nie wpływa więcej niż 1900 zł. A chyba nie po to człowiek studiuje, szkoli się żeby potem siedzieć w sklepie… bo kasjerka sorry ale może być każdy.

  • Na tych kasach siedzi wielu młodych wykształconych nauczycieli, bo w szkołach pracują starzy nauczyciele będący na emeryturach i Pan Starosta na to pozwala.

  • Uważasz, że dobrze wykształcony, mądry człowiek chcący nie tylko mieć co miesiąc na rachunki i na chleb (w tym przypadku obłożony kiepską wędliną), ale również chcący dalej (dla dobrego, na wysokim poziomie kształcenia dzieci) rozwijać się intelektualnie ( na co potrzebne są pieniądze) będzie uczył w szkole? Lepsze warunki pracy (mniej stresu, większe pieniądze itd.) znajdzie w każdym innym miejscu. Jeśli sytuacja się nie zmieni to szkole będą uczyć osoby coraz gorzej wykształcone.

  • Do Ania
   A ja znam wielu urzędników i innych, którzy wcale nie młodzi stażem a też nie zarabiają 2000 na rękę.

  • W Raszkowie jak przekazał w komentarzu gospodarczym w Promaxie dyplomowany zarabia ok.6000 zł. ,więc chyba zadowoleni ,czy także mało ?

  • Rozdawnictwo było jak PO-PSL pozwalało na działalność mafii reprywatyzacyjnych i vatowskich gdzie okradano Polskę na setki miliardów złotych.

  • Wymień skazanych przez pis tych, co to niby rozkradali Polskę za PO i PSL. Powtarzasz brednie i łgarstwa opowiadane przez Pinokia. ale jakoś nie słychać mimo upływu 4 lat o procesach i skazanych. Byle co jesz to i byle co wypisujesz.

 3. Ja tam nie chcę być złośliwy. Co to to nie. Ale chciałbym się dowiedzieć od Pana Starosty ilu nauczycieli w szkołach ponadpodstawowych będących na zasłużonych emeryturach pracuje nadal w szkołach przez niego zarządzanych i dlaczego tak wielu?!

  • ZLIKWIDOWAĆ W CZASIE FERII LETNICH KARTĘ NAUCZYCIELA.NIECH ZARABIAJĄ I PRACUJĄ TYLE CO W PLACÓWKACH NIEPUBLICZNYCH TO ODECHCE IM SIĘ STRAJKU, A TAK NA MARGINESIE NA KONTO WPŁYWA WYNAGRODZENIE PO POTRĄCENIACH.KTO NAUCZYCIELA ZMUSZA DO POŻYCZEK Z KASY ZAPOMOGOWO- POZYCZKOWEJ CZY Z FUNDUSZU SOCJALNEGO? ,A POTEM PŁACZ ,ŻE MAŁO NA KONCIE.Brawo rząd nie ustępować .Jak podwyżka to zlikwidować kartę nauczyciela i wymiar 40 godzin tygodniowo.

 4. Powstało bardzo dużo wyższych szkół/prywatnych/,gdzie chodzi tylko o czesne a nie o dobrze wykształconych nauczycieli.O ich umiejętnościach i przekazanej wiedzy świadczy 50% zdawalność próbnej matury.Moja znajoma po 42 latach pracy w bankowości ma 2000zł emerytury a odpowiedzialność/finansowa/ ogromna.

 5. Moim zdaniem jeśli dojdzie do strajku to władze samorządowe powinny przekształcić te placówki w niepubliczne . Wtedy odejdziemy od tej chorej „Karty Nauczyciela”- reliktu komunizmu, w której Dyrektorzy szkól i rodzice maja „związane ręce”. Nauczyciele w tych placówkach są bezkarni ! Dla kogo jest w końcu SZKOŁA ???

 6. Mam prośbę do osób, które tak chętnie wysyłają starszych na emeryturę- emerytura to nie obowiązek to prawo.Różne są sytuacje życiowe ot np. choroby, których, leczenie kosztuje, śmierć współmałżonka a utrzymać trzeba dom czy mieszkanie.
  Osoby po 50 roku życia tak szybko jak młodzi pracy nie znajdą. Czas bardzo szybko mija, ani się nie obejrzycie i będziecie w wieku przedemerytalnym i nikt nie powinien Wam podpowiadać co macie zrobić, to jest ważna życiowa decyzja, osobista!
  Szanujcie starszych pracowników- to wartościowi ludzie. Lubię ludzi 🙂

 7. Strajkować mogą, ale nie w czasie egzaminów i matur. Wtedy strajk powinni zawiesić. Niestety. 80% nauczycieli to postkomuna, elektorat PO i SLD, strajk polityczny, a etyka zawodowa? Czy postkomunistyczny ZNP (narzędzie PZPR, następnie przybudówka SLD) może być apolityczny? Mentalnie 80% nauczycieli to homo sovieticus i to byłoby tyle.

  • Antosiu mądralo, tylko nacisk społeczny może coś wymusić na władzy. Najlepiej twoim zdaniem byłoby, gdyby nauczyciele strajkowali w wakacje? Albo grasz głupka albo nie grasz a jesteś. Innego wyjścia nie ma. Etyka zawodowa ustąpiła poczuciu odpowiedzialności za własne dzieci i rodzinę. Niby tylko rodzice naszych uczniów mają obowiązek o nich dbać, my o nasze dzieci nie? Etyki na talerz dzieciom nie położę. A homo sovieticus to twój idol Jarek z jego idiotycznymi obietnicami mającymi na celu kupno elektoratu. Nauczyciele nie głosują na pis więc mają cierpieć?

  • Twoje dzieci są zwolnione z egzaminów? I nie dostajesz na nie w ramach „idiotycznych obietnic” po 500,00 zł ? Nauczyciele nie muszą głosować na PiS, zdecydowana ich większość to elektorat lewicowy. Każdy socjolog to potwierdzi. O jakości części nauczycieli nie warto nawet się wypowiadać. Ci prawdziwi powinni lepiej zarabiać. Po 1989 roku szkolnictwa nie zreformowano, poziom mamy fatalny i nie uratują go ci wartościowi nauczyciele, bo jest ich zdecydowana mniejszość, a system wynagradzania jest fatalny, wręcz feudalny. Szanowny Belfrze, życzę dobrego samopoczucia podczas ewentualnie nie przeprowadzonych egzaminów, zwłaszcza z „satysfakcji” niczemu niewinnych dzieci.

 8. Wstyd i HAŃBA. Nauczyciele nie opuścili swoich uczniów gdy groziła im śmierć za tajne nauczanie. Wszystkich na bruk co do sztuki. Żadnych sentymentów

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick