Stal czy Zastal? Gospodarze nie pozostawili złudzeń

4
Ojars Silins był najskuteczniejszym graczem "Stalówki" w meczu z Eneą Zastal BC Zielona Góra
Drużyna BM Stali Ostrów Wielkopolski pokonała 88:72 Enea Zastal BC Zielona Góra w meczu 11. kolejki Energa Basket Ligi. Spotkanie od początku układało się po myśli gospodarzy, ale goście mieli swoje momenty. Nie zdołali jednak utrzymać prowadzenia. Czwarta kwarta była już popisem "Stalówki", która wygrała ją również po kiepskiej grze rywali 31:19.

To był dobry, ale trudny mecz w wykonaniu BM Stali Ostrów Wielkopolski. Gospodarze od początku parli, by wyjść na prowadzenie i ułożyć spotkanie z Eneą Zastal BC Zielona Góra pod siebie. Nie w każdym aspekcie i w każdej kwarcie się to udawało, ale goście mieli niewiele okazji do radości.

Po niespełna 8 minutach gry „Stalówka” prowadziła już 10 punktami (18:8) i wydawało się, że to początek pełnej dominacji. Koszykówka nie takie rzeczy jednak widziała. Rywale zaczęli odrabiać straty i pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 23:17.

Dopiero w drugiej goście zdołali wyrównać na 26:26. Doszło do tego po składnej akcji oraz rzucie za 3 punkty w wykonaniu Szymona Wójcika. Stal chwilowo otrząsnęła się z letargu, ale Zastal wyszła na prowadzenie 31:29. Przewaga gości zaczęła stopniowo rosnąć, ale końcówka tej kwarty również należała do podopiecznych Andrzeja Ubrana. Wynik na 38:39 ustalił Ojars Silins trafiając jeden z dwóch rzutów wolnych.

Trzecia kwarta była prawdziwymi szachami na parkiecie i unaoczniła, jak trudny jest to mecz. Zespół z Zielonej Góry poczuł, że może wygrać to spotkanie, a rywale popełnili kilka błędów w ataku i obronie, co pozwoliło odskoczyć gościom na 45:41 po celnym lay-upie Bryce’a Alforda. Podpowiedzi trenera Urbana przyniosły jednak pożądany efekt i „Stalówka” znowu wróciła na właściwe tory. Ta część spotkania zakończyła się wynikiem 19:14 dla Stali, a w przekroju wszystkich rozegranych części 57:53.

Ostatnia odsłona piątkowego spotkania była popisem zespołu z Ostrowa Wielkopolskiego, który zdobył aż 30 punktów. Zaczęło się spokojnie, ale z upływem kolejnych minut przewaga rosła. Goście nie potrafili zbliżyć się do Stali, popełniali dużo prostych błędów, a „Stalówka” w dobrym dla oka stylu kontynuowała marsz po zwycięstwo.

Najskuteczniejszym graczem na boisku był Ojars Silins, który zdobył 23 punkty. Miał też 10 zbiórek i 3 asysty. U gości brylował Dusan Kutlesic z 21 punktami 6 zbiórkami i asystą.

Osłabieniem dla Zastalu był brak Przemysława Żołnierewicza, który doznał urazu mięśniowego. Na razie nie wiadomo na ile jest on poważny, ani czy były zawodnik Stali zagra w kolejnym spotkaniu. W obozie gospodarzy też osłabienia. Brakowało Scotta Reynoldsa i Adonisa Thomasa.

BM Stal Ostrów Wielkopolski – Enea Zastal BC Zielona Góra 88:72 (23:17, 15:22, 19:14, 31:19)