Stacja uzdatniania wody wyremontowana za 15,5 mln zł. “Mogę podpisać się pod hasłem akcji – Pij kranówkę”

10
Fot. UM Ostrów
Ponad dwa lata trwała modernizacja stacji uzdatniania wody w Ostrowie Wielkopolskim i kosztowała 15 522 374,33 złotych z czego 7 892 250 złotych pochodziło z unijnego dofinansowania. Inwestycja ma poprawić jakość wody w mieście. Podczas otwarcia stacji dyrektor sanepidu zachęcał do picia kranówki.

Od momentu podpisania umowy z firmą Envirotech (10 października 2018 roku) do oficjalnego oddania inwestycji, minęły ponad dwa lata. Wykonanie tak ogromnej inwestycji z zakresem finansowym w wysokości 15,5 mln zł i niezwykle szerokim zakresem prac, związanym również z wdrażaniem nowoczesnych technologii, bez dnia przestoju, to prawdziwy majstersztyk – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Prace były zakrojone na szeroką skalę. Polegały na zaprojektowaniu i wykonaniu modernizacji instalacji napowietrzania, instalacji filtrów otwartych, prac budowlanych filtrów otwartych, zbiornika podfiltrowego oraz hali filtrów. Obejmowały one w szczególności:

1. Demontaż instalacji i armatury w napowietrzalni i w hali filtrów.
2. Demontaż rusztów filtracyjnych i złóż w filtrach żwirowych i braunsztynowych.
3. Montaż technologii uzdatniania wody:

  • układ napowietrzania wody – montaż nowej instalacji ze stali nierdzewnej wraz z armaturą,
  • dostawa i montaż drenaży filtracyjnych dla filtrów żwirowych i braunsztynowych,
  • zasyp złoża filtracyjnego,
  • układ zasilania filtrów – montaż nowej instalacji ze stali nierdzewnej wraz z armaturą i automatycznymi napędami,
  • układ płukania filtrów wodą – dostawa i montaż nowej pompy płuczącej wraz z instalacją ze stali nierdzewnej i armaturą oraz automatycznymi napędami,
  • układ płukania filtrów powietrzem – montaż instalacji ze stali nierdzewnej wraz z armaturą i automatycznymi napędami,
  • układ zasilania zbiornika wody podfiltrowej – montaż instalacji ze stali nierdzewnej wraz z armaturą i automatycznymi napędami,
  • układ odprowadzenia popłuczyn – montaż instalacji ze stali nierdzewnej wraz z armaturą i automatycznymi napędami.

4. Remont filtrów otwartych:

  • czyszczenie i uzupełnienie ubytków ścian wewnętrznych i dna,
  • zabezpieczenie zbiorników powłokami z zaprawy natryskowej z atestem PZH,
  • dezynfekcja zbiorników.

5. Podział zbiornika podfiltrowego na dwie odrębne części wraz z wykonaniem remontu:

  • czyszczenie i uzupełnienie ubytków ścian wewnętrznych i dna,
  • zabezpieczenie zbiornika powłokami z zaprawy natryskowej,
  • dezynfekcja zbiornika,
  • demontaż dwóch starych i montaż nowych włazów do zbiornika o średnicy 1 200 mm,
  • dostawa i montaż dwóch osuszaczy powietrza wraz z instalacją,
  • modernizacja trzech suwnic znajdujących się na hali filtrów,
  • wykonanie nowej instalacji elektrycznej i AKPiA stacji uzdatniania wody.

– Kiedy 2,5 roku temu podpisywaliśmy umowę, wiedzieliśmy, że mierzymy się z trudnym zadaniem. Mówimy tu przecież o ujęciach wody dla ostrowian. Celem była ciągłość dostarczania im wody w wysokim standardzie. Dziękuję całej mojej załodze, która nadzorowała te inwestycję. Znakomita współpraca z wykonawcą pozwoliła na bezawaryjne wykonanie prac, dzięki którym bardzo dobrej jakości woda będzie wciąż płynąć do ostrowskich domów – mówi Marek Karolczak, prezes Wodkanu.

Inwestycja ma poprawić także wydajność stacji i wpłynąć na bezawaryjność jej pracy oraz zapewnić stałe dostawy wody do mieszkańców miasta przez najbliższe 30 lat. Dodatkowo zoptymalizuje m.in. koszty eksploatacji. Jako szef sanepidu mogę z przekonaniem podpisać się pod hasłem akcji „Pij kranówkę” – przekonuje Tadeusz Andrzej Biliński, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

10 KOMENTARZE

  1. 12
    1

    Czy jest szansa, że obniży się w związku z tym twardość wody i jej niszczące działanie na urządzenia domowe i instalacje?!

    • Absolutnie nie 🙂 nasza woda nadal będzie twarda jak diament 🙂

  2. Dopóki woda płynie odcinkami rurami z azbestu, a także rurami pełnymi osadu żelaza, to stacja sobie rury sobie, a my w kranach mamy wypadkową.

  3. Super sprawa ale przydały by się też inwestycje tzn miejsca pracy. Znów nam Kalisz ucieka a myślę że mamy sporo ciekawych terenów. Myślę tu o magazynach Panattoni i do tego doszło że InPost wybrał Kalisz na lokalizację swojego hubu logistycznego. Może warto zagrać o takie firmy bo potentaci magazynowi sami szukają terenów bo teraz czas na e-commerce

  4. Znowu napisane ogólnikowo. Mnie interesuje skład pierwiastkowy wykonany na spektrometrze. Już kilka lat wcześniej sprawdziłem prywatnie skład wody ostrowskiej w /sanepid Konin/na trzy kancerogenne pierwiastki: ołów, kadm i miedź. Wszystkie były niby w normie, ale w górnej granicy. Wtedy też było hasło pij kranówkę. Interesuje mnie również jako akwarystę, czy jest chlorowana czy ozonowana. Takie ogólniki to chyba, że nie wierzycie w wiedzę i inteligencję mieszkańców. Na szczęście mam filtry odwróconej osmozy i woda o nieznanej jakości mi nie grozi.

    • Widać, że jesteś specjalistą w tej dziedzinie. A może i nie tylko w tej. Nie przeceniaj jednak wiedzy innych, bo ludzi interesuje głównie “ciepła woda w kranie”, a przede wszystkim, aby w ogóle z niego leciała.
      Jeśli jednak chciałbyś się jeszcze czymś podzielić, to chętnie przeczytam, bo piszesz bardzo ciekawie.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick