Środa Popielcowa. To przygotowania do Świąt Paschalnych

2
W Kościele Katolickim obchodzona jest dzisiaj Środa Popielcowa. To wprowadzenie do Świąt Paschalnych, a także początek Wielkiego Postu. Wierni pochylają głowy, by zostały posypane popiołem na znak przypomnienia, że miejsce na Ziemi to tylko przejście do domu Boga, który jest w niebie. Ma to uświadomić, że na Ziemi jesteśmy pielgrzymami, a naszym celem powinno być zbawienie.

Środa Popielcowa, która przypada w tym roku 2 marca, rozpoczyna przygotowanie do Świąt Wielkanocnych zwanych inaczej Paschalnymi. To także początek czterdziestodniowego postu, który ma być czasem przygotowania do tych najważniejszych dni w liturgii.

Kapłani posypią głowy wiernych popiołem, wypowiadając słowa „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”. To symboliczne przesłanie. – Jest to przypomnienie, że wszyscy mamy dom u Boga, tu jesteśmy tylko pielgrzymami. To podejście i przyjęcie popiołu jest przypomnieniem, że muszę kiedyś stąd odejść – podkreśla ks. kan. Adam Kosmała, proboszcz Parafii Konkatedralnej pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ostrowie Wielkopolskim.

Jak zaznacza, Droga Krzyżowa i śmierć Jezusa nie miałyby sensu, gdyby Chrystus nie zmartwychwstał. – Droga krzyżowa jest przepiękna. Zachęcam, że każdy chociaż raz przeżył ją w pustym kościele odmawiając ją głośno. Zobaczy wtedy jakie to wspaniałe nabożeństwo – dodaje.

Oprócz Drogi Krzyżowej także Gorzkie Żale są nabożeństwem charakterystycznym w czasie Wielkiego Postu i oczekiwania na Mękę Pańską, która prowadzi do zmartwychwstania.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. Jestem ciekawy co by było? Podchodzę do osoby na chodniku i pytam czy mogę posypać głowę popiołem, na pewno odpowie że nie. Księdzu nie odmów., Dziwne?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick